» 
»
 

Kreş öncesi uzmanlar ciddi enfeksiyonlara karşı aileleri uyarıyor!

Anne ve babaların üzerine çok düştükleri çocukları bir anda kreş ortamına girdiğinde ilk dönemlerde enfeksiyon problemleri geçirebiliyor. Korumacı davranılan çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu belirtilerek, uzmanlar kreş öncesi çocuklara pnömokok aşısının yaptırılması gerektiği dile getiriyor.

İzmir Bornova'daki Özel ENTO Kulak Burun boğaz (KBB) Cerrahi Tıp Merkezi doktorlarından Operatör Doktor İbrahim Korhan, çocuklarını kreşe göndermek için hazırlık yapan ailelere ciddi uyarılarda bulundu. Şehirlerde yetişen çocuklara ailelerin aşırı koruyucu davrandığını ve bu çocukların kreş ortamına girdiklerinde ciddi enfeksiyon problemleri yaşadıklarını dile getirdi. Korumacı davranılan çocuklar, kreş ortamına girdiklerinde bağışıklık sisteminin zayıf ve güçsüz olmasından dolayı enfeksiyonlara kolayca yakalanıyorlar. Virüs ve bakterilerle şimdiye dek tanışmamış çocuklar, pek çok çocuğun bulunduğu kreş ortamında bu virüs ve bakteriler ile temas ediyor ve kreşin ilk dönemlerinde ciddi enfeksiyon geçiriyorlar.

Korhan, çocukların kreşe başladıktan yaklaşık bir sene sonrasında ancak toparlandıklarının altını çizerek, çocukların zamanla bağışıklık sistemlerinin koruyuculuk kazandığını, güçlendiğini ve böylelikle daha az hastalandıklarını vurguluyor. Ancak, bir yıl sonrasında da çocuklarda enfeksiyon hastalıkları azalmadı ve halâ problemler yaşanıyorsa derhal bir uzmana başvurulması gerekiyor. Çünkü çocuklarda virüs ve bakterilerin yanı sıra geniz eti ve bademcik problemleri de çocukların enfeksiyon hastalıklarını sık sık geçirmesine neden oluyor. Öte yandan alerjisi olan çocukların da konunun uzmanı bir hekimin muayenesinden geçmesi gerektiğini dile getiriyor.

Kreşe gitmeden önce çocukların mutlaka pnömokok aşısının yaptırılması gerektiği bildiren Dr. Korhan, bu aşının çocukların kreş ortamında ve diğer kalabalık ortamlarda kapabileceği enfeksiyonlara karşı koruyucu görevinin olduğunu ve hastalığın en az derecede geçirilmesini sağlayacağını dile getirdi.

Aynı şekilde grip aşısının da belirli bir oranda yararlı olduğunu vurgulayarak, çocukların koruyucularının aşı olduğunu ve kreşe gitmeden önce mutlaka pnömokok aşısının yaptırılması gerektiğini söyledi. Aşı yaptırılmayan çocukların başta orta kulak, sinüzit ve akciğer enfeksiyonları olmak üzere ciddi enfeksiyon hastalıkları geçirme olasılığı olduğunu ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *