» 
»
 

Kronik sinüzit tedavisi için kalıcı çözüm cerrahi operasyon

Ansızın başlayan ve önüne geçilemeyen ağrılar meydana getiren sinüzitin yaşan kalitesini düşürdüğünü kaydeden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ali Altuntaş ilaca yanıt alamadıkları durumlarda cerrahi müdahale yapılması gerektiğini belirtti...

Tıp dünyasında geniz kısmında bulunan sinüs tabakasında meydana gelen iltihaplanma durumu olarak tanımlanan ‘sinüzit’ kişinin yaşam kalitesini düşürerek, sıkıntılı bir süreç yaşamasına sebep oluyor. Bu hastalıkta teşhis aşamasından sonra tedavi sürecinde ilk aşamada ilaca başvuran uzmanlar kronikleşen sinüzitlerde bu tedavi yönteminin yetersiz kaldığını ifade etmekte.

K.B.B. Uzmanı Prof. Dr. Ali Altuntaş, ilaç tedavisinde geç kalınması durumunda kronikleşmenin kaçınılmaz olduğunu belirten Altuntaş, yaşam kalitesini düşüren sinüzit tedavisinde en kalıcı yöntemin ‘endoskopik sinüs cerrahisiyle yapılır” olduğunu belirtti.

Hatalığın ilk belirtilerinin burun tıkanıklığı, burun ve genizde akıntı, yüzde ağrı, koku alma duyusunda zayıflama olduğunu vurgulayan Altuntaş, belirtilerin yavaş yavaş ortaya çıkması sebebi ile hastalığın teşhisinde gecikilebildiğini açıkladı.

Yıl içerisinde sinüzit sebebi ile antibiyotik alımı ve bahsi geçen belirtilerden en az ikisinin hastalarda görülmesi halinde uzmana başvurulması gerektiğinin altını çizen Altuntaş, çocuklarda sinüzitin uzun süreli öksürük veya ağız kokusuna, erişkinlerde ise sürekli yorgunluğa neden olabildiğine gibi belirtiler de gösterdiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *