» 
»
 

Kulak iltihabını önlemek için öneriler

Yaz aylarında kendini denizlere ve havuzlara atan insanların maruz kaldığı en büyük problemlerden biri dış kulak iltihabıdır. Eğer dikkat edilmezse çok ciddi sonuçlara neden olabilmektedir.

Yaz aylarının bu yıl çok sıcak geçmesiyle birlikte deniz ve havuzlarda kendini serinletmek isteyen insanların deniz veya havuza gün boyunca girmesiyle oluşan dış kulak yolu iltihabı konusunda, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, dış kulak yolu ve kulak kepçesinin enfeksiyonunun yüzücü kulağı olarak da bilindiğini belirtiyor. Kulak Burun Boğaz hastalıkları içerisinde en sık karşılaşılan durumlardan biri olduğunu ve tehdit edici noktalara kadar birçok aşamada oluşabileceğini aktarıyor.

Kulak yapısının çok önemli bir özelliğine vurgu yapan Kazkayası, dış kulak yolu derisinin içeride oluşan kiri dışarıya doğru taşıma özelliği olduğunu, kendi kendini temizleme yeteneğinin olduğunu, ancak doğuştan dış kulak yolu dar olan yada derinin genetik olarak bu taşıma işleminde zayıflığı olanlarda birikim daha kolay oluşabilmektedir sözlerine yer yeriyor.

Hepimizin evinde bulunan ve kulağımızı temizlemede sıklıkla kullandığımız kulak temizleme çubukları ile yapılan temizlik, mevcut kirin istenmeden kulak zarına doğru itilmesine ve orada hapsedilmesine sebep oluyor. Kulak temizleme çubuklarıyla temizlenirken, keskin uçlu nesnelerle kaşıma, zorlama bile kanalda hasar oluşturarak enfeksiyonlara yol çar.
Sıcak havalarda sık sık duş almak, deniz ya da havuzda yüzme sonucunda dış kulak yoluna doğru çok fazla su girmesi nedeniyle dış kulak yolunun normal örtüsünü zayıflatarak koruyuculuk özelliğini bozabilmektedir. Dış kulak yolunun çok sık olarak temizleniyor olması da aynı şekilde etki eder. Bu sebeple bakteriler üreyerek enfeksiyon oluşturması kolay hale gelebilir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olmayanlarda, diyabetikler ve dış kulak yolu etrafına radyoterapi uygulananlarda enfeksiyonun görülme ihtimali oldukça fazladır.

Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası , kaşıntı, dokunuş hassasiyeti, şiddetli ağrı, işitme kaybı veya kulakta dolgunluk hissi yaşayarak hekime başvurduklarını söyleyerek, ödem nedeniyle dış kulak yolu daraldığını,  dış kulak yolunda sekresyon, pürülan kulak akıntısı ve kabuklanma görülebildiğini belirtiyor. Kulak kepçesine dokunulduğunda ya da çiğneme hareketinde ağrı oluşturabildiğini, çok nadir ateş ve boyunda farklı boyutlarda bezeler de gözlenebildiğini belitti. Özellikle nemli ve rutubetli bölgelerde yaşayan insanların su sporuyla uğraşanların bu riske daha fazla maruz kaldığını belirten Kazkayası, su geçirmeyen kulak tıkaçları kullanmanın enfeksiyonun önlenmesinde önemine vurgu yaptı.  Suyla temastan sonra kulak kanalının ince keten bir bez ile kurulanması da aynı derecede önemlidir Bu konudaki en önemli uyarının dış kulak yolu derisine yönelik travmatik hareketlerden kaçınmaları olacağını, çünkü kulağın kuvvetle temizlenmesi ve kaşıma ile yapılan tahriş veya buraya yabancı nesnelerin sokulması ile oluşan hasarların mikroorganizmalarını bu bölgeye yerleşmesi için çok kolay bir zemin hazırlanması anlamına geleceğini ifade ediyor.

KULAK SAĞLIĞINIZ İÇİN 6 KRİTİK ÖNERİ

Kulak kirini çıkarmak için kulak çubukları ya da başka cisimler dış kulak yoluna sokulmamalıdır.

Kulakları mümkün olduğu kadar kuru tutmaya çalışılmalıdır.

Yüzme, banyo veya duştan sonra kulaklar ince bir bez ile kurulanmalıdır.

Saç kurutma makinesi düşük devirde kullanılarak dış kulak yolunun kurutulmasında yardımcı olabilir.

Kulak problemi varsa suya girerken vazelinli ya da silikonlu kulak tıkaçları kullanılmalıdır. Kulak kiri varsa temizletmek bir zorunluluktur, kesinlikle bir alışkanlığa yol açmaz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *