» 
»
 

Kullanılan güneş gözlüklerinin kaliteli olmasına dikkat!

Yaz aylarında güneşin kamaştırdığı gözleri korumak amacı ile kullandığımız güneş gözlüklerinin kaliteli olup olmadığını nasıl anlarız? Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarının yaptığı açıklamada güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Güneş gözlükleri güçlü ışığın göze ulaşmasını engellemek amaçlı kullanılır. Genellikle renkli veya koyu lenslerden meydana gelen çeşitli biçimlerde tasarlanan gözlükler alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri kaliteli olmasıdır. Peki kaliteli gözlüğü nasıl anlarız?

Kullanılacak olan güneş gözlüğünün kesinlikle ultraviyole ışınlarını engelleyici özellikte olması gerekir. Bu bahsedilen ve önemi büyük olan özelliğinin olmadığı güneş gözlükleri sadece fazla ışığın gelmesini engeller ve gözümüzü kısarak bakma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Ancak bu gözlükler kişiye hiç bir fayda sağlamaz aksi takdirde göze siz farkında olmadan ciddi zararlar verir. Koyu renkli camlar göz bebeğini küçültmez bu sebepten dolayı görünen ışık gözümüze girmese bile zararlı ışın olarak adlandırdığımız ultraviyole ışınları göz içine bol miktarda girer ve buda ciddi hasarlara yol açar.

Her kullanılan ya da satılan güneş gözlüğü ultraviyole ışınlarının geçişini engellemez. Ayrıca göz içine giren ultraviyole kısaca UV ışınlarının korneada yansıması ile oluşan doğal koruma perdesi de bu ışınların koyu renkli gözlük camının arka duvarından geri yansıması ile kırılır. Kullanılacak olan gözlüklerin olabildiğince kaliteli ve belgeli olması gerekmektedir. Tercih edilen güneç gözlüklerinde polarize camlar bu konuda son derece başarılı camlardandır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *