» 
»
 

Kumar oynayanlara hapis ve para cezaları artırılıyor!

Adalet Bakanlığı, kumar oyunlarına karşı hapis ve para cezalarının artırılmasına ilişkin düzenlemeyi Başbakanlığa gönderdi. Meclis'ten yeni yasama yılında çıkarılması beklenen düzenlemede, kumar oynayanlar ile oynanması için yer ve imkan sağlayanlara cezalar artırılıyor.

Kumar oynatılan yasa dışı yerlerin son dönemlerde sayılarındaki artıştan dolayı hükümet harekete geçti. Adalet Bakanlığı, kumar oynama cezasına ilişkin verilen para ve hapis cezalarının artırılması ile ilişkin düzenlemeyi tamamlamasının ardından Başbakanlığa gönderdi. Meclis'ten yeni yasama yılında çıkarılması beklenen düzenlemeye göre, kumar oynaması için yer ve imkân sağlayanlara verilen cezanın alt sınırı 1 aydan değil 1 yıldan başlayacak. Cezanın üst sınırı ise 1 yıl değil 3 yıl olacak. Bu ceza internet ortamında kumar oynayanlara da aynı şekilde uygulanacak.

İstanbul Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekiplerinin geçtiğimiz haftalarda düzenlemiş olduğu operasyonlarda, yasadışı kumar oynatan internet sitelerine de operasyon düzenlenmiş ve kumar çetesinin gün içerisinde 1 ile 5 milyon lira arasında para kazancının olduğunu belirlemişti. Ayrıca operasyonda, 1,5 milyar dolarlık vurgun yapan kumar çetesinin 700 milyon dolar olan mal varlığına da el konuşmuştu. Yapılan araştırmalarda kumar ve bahis oynayanların yaşının 15'e kadar indiği ve Türkiye'de sadece kumar oynayanların sayısının 2,6 milyon civarında olduğu belirtilmişti. Kumar oynayan kişilerin ise yüzde 82'sinin erkek ve yüzde 18'inin ise kadın olduğu, yaşlarının ise 15-40 aralığında olduğu ortaya çıktı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *