» 
 

Kurban Bayramı tatili 9 gün açıklaması Başbakan'dan geldi!

Başbakan Binali Yıldırım, herkesin kafasını kurcalayan Kurban Bayramı tatilinin gününü kesin bir şekilde açıkladı. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı tatili gibi Kurban Bayramı 2016'da da izinler 9 gün olacak. İşte detaylar...

Başbakan, partisinde gerçekleştirdiği grup toplantısında kendisine yöneltilen sorular doğrultusunda önemli bir açıklama yaptı. Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olmasının ardından, akıllarda Kurban Bayramı'nda tatilin kaç gün olacağı konusunda hem çalışanları hem de turizmcileri sevindirecek güzel haber geldi.

Binali yıldırım, Kurban Bayramı'nın 9 gün olacağını açıklayarak, Rusya ile krizin artık sonlandığını ve bununla birlikte hem ekonomi hem de turizm alanında işbirliklerinin belirtti. Rusya ile ilişkilerde yaşanan gerginlik ve Avrupa’dan gelen turist sayısında ciddi azalış nedeniyle zor günler geçiren turizmcilerin, bayram tatilinin 9 güne çıkması ile birlikte dolan oteller sayesinde yüzleri güldü. Bir süre tatilin 9 güne çıkıp çıkmayacağı konusunda açıklama yapmayan hükümete de çağrılar yapan ve tatil açıklamasının erken yapılmasını isteyen turizmcilere bakanlar kurulundan gelen olumlu haber can suyu olmuş, uzun tatili fırsat bilen vatandaşlar otellerdeki yerlerini ayırmışlardı. Yabancı turist sayısındaki azalmanın da etkisiyle yerli turizmden medet uman turizmcilerin bu bayram yüzlerini güldüren doluluk oranları yaşandı.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy yaptığı açıklama ile oluşan 500 milyon liralık pazar hacmini değerlendirdi ve sahillerde yer alan tesislerin yüzde 90 civarında doluluğa ulaştıklarını belirtti. Rusya ile gerilen ilişkilerin normalleşme sürecine girmesi ile birlikte hızlı bir akış beklemenin yanlış olduğunu bildiren Ulusoy, yaz sezonunu uzun tutarak mümkün olduğunca fazla Rus turist ağırlamak istediklerini de kaydetti. Sezonun ekim sonuna kadar uzatılması halinde Rus turistlerin çekilebileceğine dikkati çeken Ulusoy, charter seferlerinin de başlaması halinde 500-700 bin arasında turistin gelebileceğini vurguladı.

Dini bayram olması nedeniyle sadece sahillerde değil hemen her yöne hareketliliğin yaşandığı tatil boyunca bazı tesislerde yüzde 100’e varan doluluk oranları yaşanırken, özellikle Antalya ve Ege’de bulunan kıyı şeridindeki tesislerde bu doluluk sağlandı. Tatilini deniz kenarında değerlendirmek isteyen vatandaşlar uzun süredir kan ağlayan turizmcilere can suyu sağladı. Yabancı turistten beklediğini bulamayan turizmcilerin imdadına yine kendi vatandaşları yetişmiş oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *