» 
»
 

Kurban Bayramında şarbon hastalığına dikkat!

Kurban Bayramı geldi çattı. Otçul hayvanlarda sıklıkla görülen şarbon hastalığına karşı uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Peki şarbondan korunmanın yolları nelerdir? Detaylar haberde...

Otobur hayvanlardan geçen bulaşıcı bir hastalık olan şarbonun çeşitleri vardır. Hayvan yünleri, posları ve derileri ile sıklıkla uğraşan kişilerde daha çok görülen deri şarbon hastalığı tehlike saçıyor. Kurban bayramının da gelmesi ile birlikte ciddi uyarılarda bulunan uzmanlar, kesinlikle otçul bir hayvan etinin kesinlikle tam pişirmeden tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor. Tam pişirilmeyen hayvan etinden bağırsak şarbonu, sporlu tozların solunması ile de meydana gelen akciğer şarbonu şarbon hastalığı çeşitlerindendir.

Ülkemizde hayvancılık sektörü giderek azalmakta olsa da şarbon ciddi bir halk problemi olarak gün yüzünde kalıyor. Her sene dünya genelinde şarbon hastalığına yakalanan durumların en sıklıkla Pakistan, Sudan, Türkiye ve İran'da görüldüğünü vurgulayan uzmanlar, kurban bayramı dolayısı ile, kurban bayramında kurbanın derisi, kesimi ve et parçalaması yapan kişilerde deri şarbonu vakalarının senenin diğer dönemlerine göre daha artışta olduğu ve bu konu hakkında halkın bilinçlenmesi gerektiği belirtiliyor.

Şarbondan korunmanın yolları, hasta olan hayvanların kesilmemesi veya derisinin yüzülmemesidir. Hayvan kesiminde eldiven veya koruyucu elbise kullanılmalıdır. Şarbon hastalığındaki bir hayvanın sütünde, idrarında ve salgılarında da hastalığı saçtığını unutmamak gerekir. Diğer bir önlem ise, sağlam hayvanların aşılanmasıdır. Hastalığın yayıldığı bölgelerde sağlam hayvanlar 5 sene arayla aşılanmalıdır. Aşı ile hayvanların bağışıklık sistemi kuvvetlenmektedir. Şarbon hastalığında bulaşan insandan bir diğerine geçtiği henüz görülmemiştir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *