» 
»
 

Kurban eti kimlere verilmez sorusunu Prof. Dr. Yavuz yanıtladı

Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala kurban etinin kimlere verilebileceği sorusu da gündemdeki yerini aldı. Peki kurban eti ihtiyaç sahibi herkese verilebilir mi? Kurban eti kimlere verilmez? Din ayrımı yapılır mı? İşte detaylar…

Pek çok kişi kurban etinin dağıtımında bazı soru işaretleri ile bocalayabiliyor ve kurban etinin kimlere verilmesi gerektiği konusunda kararsızlık yaşayabiliyor. Konuya Kur’an Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz açıklık getirdi ve hangi milletten, dinden ya da ırktan olursa olsun ihtiyaç sahibi herkese kurban eti verilebileceğini belirtti.

Kurban kesmenin en eski ibadetlerden birisi olduğuna dikkati çeken Yavuz, kimler kurban kesmeli ya da kurban kesme mükellefi kişiler kimlerdir sorularına da yanıt verdi. Kurban kesmek Hanefi mezhebine göre vacip yani zorunludur açıklamasını yapan Yavuz, zekat vermek zorunda olan herkesin kurban da kesmesi gerektiğine işaret etti. Hanefi mezhebi dışındakiler için kurban ibadetinin sünnet olduğunu belirten Yavuz, vacip olmamakla birlikte kurban kesmenin büyük sevabı olduğunu ifade etti. İmkan olan herkese sünnet olduğunu da söyleyen Yavuz maddi imkanlar doğrultusunda herkesin kurban kesmesi gerektiğini kaydetti.

Gayrimüslimlere kurban eti verilir mi?

Kurban eti dağıtırken pek çok kişinin kafasına oluşan soru işaretlerine de açıklık getiren Prof. Dr. Yavuz, ihtiyaç sahibi olduğu müddetçe din, ırk, millet ayrımı yapmaksızın kurban etinin verilebileceğini, komşular arasında bulunan gayrimüslimlere de kurban etinden ikram edilebileceğini ifade etti. Komşuluk hukuku açısından da bunun önemine değinen Yavuz, verilecek kişinin ihtiyaç sahibi olmasının şart olduğunu, Müslüman olma şartı olmadığını belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *