» 
»
 

Kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmedi? İşte detaylar...

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, kurban alışverişine çıkan vatandaşlara, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu bir takım uyarılarda bulundu ve kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, kurban bayramının yakınlaşması ile birlikte kurban alışverişlerini gerçekleştirecek vatandaşlara önerilerde bulundu. Kurbanlık seçerken, hayvanların sağlık kontrolünden geçmiş, aşılı olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca büyükbaş hayvanlarda ise kulak küpesinin ve pasaportunun olması, küçükbaşlarda hayvan nakil belgesinin ve kulak küpesinin bulunduğu hayvanların alınması gerektiğine dikkat çekti.

Hayvanları seçmek için giden vatandaşların, küçük ve büyük ayırt etmeksizin aynı özellikleri arıyor olması gerektiğini söyleyen Kadıoğlu, hayvanların mutlaka kulak küpesinin bulunması gerektiğini ve pasaportunun olması gerektiğini belirtti. Çünkü küpeleri ve belgeleri bulunan hayvanların veteriner tarafından kontrolden geçilmiş hayvanlar olduklarını, sağlıklı olduklarını dile getirdi. Kadıoğlu, dikkat edilmesi ve göz ardı edilmemesi gereke bir diğer hususun ise hayvanın burnunun akmaması, ağzından salya gelmemesi, gözünün akmaması, kör olmaması, herhangi bir ektikliği veya topallığının olmaması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca alınacak olan kurbanın yaşını doldurup doldurmadığına bakılması gerektiğinin altını çizdi. Büyükbaş hayvanın süt dişleri düşmüş 2 yaşını bitirip 3'ten gün almış, küçükbaşların da 1 yaşını doldurup 2'den gün almış olması gerektiğini söyledi. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *