» 
 

Küresel piyasalar FED Başkanı Yellen'in sunumuna kilitlendi

Donald Trump'ın ABD yeni başkanı seçilmesi sonrasında FED Başkanı Janet Yellen ilk sunumunu yapacak. Küresel piyasalar Yellen'den gelecek açıklamayı bekliyor.

Donald Trump'ın seçim çalışmaları sırasında çizdiği ekonomi politikalarının enflasyonu arttırarak ABD Merkez Bankası faizlerinin daha da artacağı yönündeki beklenti nedeniyle doların yükselişi durdurulamıyordu. Bugün bu çıkışa ara veren dolarda uluslararası piyasalar, Fed Başkanının açıklamasına kilitlendi.

2003 yılı Nisan ayından bu yana en yüksek seviye olan 100.57'yi gören dolar endeksi, bugün 100,3 seviyelerinde. 2,20 seviyelerine gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizleri ile birlikte Dow Jones endeksi yüzde 0,29, S&P 500 endeksi ise yüzde 0,16 değer kaybedereken, Nasdaq endeksi yüzde 1,1 yükseldi.

Fed'in faiz arttırımına gitmesine aralık ayında kesin gözüyle bakan analistler, faiz artırım hızı beklentilerinin fiyatlandığını belirtiyor. Son dönemde açıklanan veriler ve Fed yetkililerinin açıklamaları ise bu beklentileri güçlendiriyor.

Fed Başkanı Janet Yellen, bugün senatoda bir sunum yapacak ve analistlere göre piyasaların yönü için bu açıklama oldukça belirleyici olacak. ABD'de ayrıca, enflasyon ile haftalık işsizlik başvuru verileri ve konut başlangıçlarından oluşan makroekonomik veriler de izlenecek. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *