» 
 

Küresel piyasalar Yellen'in açıklamalarını bekliyor

ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen bugün hangi açıklamaları yapacak merakla beklenirken tüm piyasalar bu açıklamaya kilitlenmiş durumda.

Dün pozitif görünümünü devam ettiren küresel piyasalar bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in yapacağı açıklamayı bekliyor. ABD Senatosunda bugün ve yarın sunum yapacak olan Yellen, sorulan sorulara vereceği cevaplar ile para politikası hususunda ipuçları verecek. Ayrıca Fed üyelerinden effrey Lacker, Dennis Lockhart ve Robert Kaplan da birer konuşma yapacak ve onların konuşmaları da takip edilecek.

Bugün Avrupa'da açıklanması beklenen büyüme verileri öncesinde pay piyasaları dün de yükseliş eğilimindeydi ve avro/dolar paritesi 1 ayın en düşük seviyesine 1,0592'ye inerek 1,06'nın hemen üzerinde dengeledi.

BIST 100 endeksi ise dün banka pay piyasalarında yükselişini hızlandırdı ve 88,578 puandan kapandı. 9 Ocak'tan beri en düşük seviyeyi gören dolar bugün 3,6517 seviyesinde. Yurt içindeki cari işlemler açığı, yurt dışında haber ve veri trafiğindeki yoğunluk nedeniyle piyasaların takipte olduğunu dile getiren analistler dolar/TL'de 3,65 desteği kırılırsa düşüşün hızlanabileceğini belirtiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *