» 
 

Küresel piyasaların gözü ABD başkanlık seçiminde

Yarın (8 Kasım) yapılacak ABD başkanlık seçimine odaklanan küresel piyasalarda düşüş ya da yükseliş trendi ve yatırımcıların risk iştahı üzerindeki en büyük etki seçim sonuçları olarak değerlendiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 8 Kasım günü yapılacak başkanlık seçimi için yapılan anketlerde iki aday Donald Trump ve Hillary Clinton oy oranları arasında farkın az olması geçtiğimiz hafta yatırımcıları riskten uzaklaştırdı, pay piyasaları ise düşüş trendi gösterdi. New York borsasında ise Dow Jones ve Nasdaq endeksi 0,24 S&P endeksi yüzde 0,17 değer kaybetti.

Öte yandan FBI tarafından Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ın e-postaları üzerinde yürütülen inceleme geçtiğimiz hafta boyunca gündemi meşgul ederken, herhangi bir suç unsuru bulunmadığı yönünde dün yapılan açıklama, konuyu gündemin alt sıralarına geriletti.

Avrupa ve Asya tarafında da ABD başkanlık seçimine ilişkin beklentiler, FBI’ın açıklaması sonrasında Clinton’un lehine yoğunlaştı ve Avrupa’da geçtiğimiz hafta görülen yüzde 4’ün üzerindeki değer kayıplarına karşı avro/dolar paritesindeki yükseliş dikkati çekti. Asya’da ise pay piyasaları alış ağırlıklı olarak haftaya başlangıç yaptı ve dolar endeksi yüzde 0,5 yükseldi.

BİST 100 için de haftaya pozitif başlangıç beklenirken, Standart & Poors tarafından Cuma günü piyasaların kapanmasının ardından açıklanan Türkiye’nin not görünümü değerlendirmesi ve ABD seçimlerindeki iyimser havanın etkili olacağı bekleniyor. Cuma günü S&P Türkiye’nin not görünümünü “negatif”ten “durağan”a yükseltmiş, “BB” kredi notunu da teyit etmişti.

Yarın gerçekleşecek ABD başkanlık seçimlerinin küresel piyasaların yönünü belirleyeceğini bildiren analistler, Türkiye için ise yarın açıklanacak sanayi üretim verisinin bunu izleyeceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *