» 
 

Kurumlar Vergisi oranının düşürüleceği sinyali iş dünyasını sevindirdi

İş dünyası Maliye Bakanı Ağbal'ın Kurumlar Vergisi oranının düşürülmesi yönündeki açıklaması ile oldukça sevindi. ATO Başkanı Baran Ağbal'ın açıklamasını değerlendirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın Kurumlar Vergisi oranının düşürülmesi yönündeki açıklamasının iş dünyası için oldukça memnuniyet verici olduğunu belirten Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bunun hayata geçirilmesi ile ekonomik büyümenin destekleneceğini, kayıt dışılığın azalmasına da katkıda bulunacağını belirtti. Maliye Bakanı Ağbal'ın açıklamalarını değerlendiren Baran, yüzde 20 olarak uygulanan vergi oranının düşürülmesi konusunun gündeme getirilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu kaydederek, olası bir indirim ile vergi hasılatının artacağı görüşünü paylaştı.

Yüzde 33 olan Kurumlar Vergisi oranının 2006 yılında yüzde 20'ye indirildiğini hatırlatan Baran, vergi gelirleri içindeki payı yüzde 10.3 olan Kurumlar Vergisinin yüzde 8.2'ye inmesinin ardından kısa süre içinde yükselişe geçtiğini ve 2009'da yüzde 10.5'e yükseldiğini belirtti. 2016'da bu rakamın yüzde 8,9 olduğunu da hatırlatan ATO Başkanı Baran, söz konusu verginin düşürülmesinin vergi adaleti sağlanması ve mükellef psikolojisi açısından olumlu bir adım olduğunu değerlendirerek "İşletme sahiplerinin ailevi harcamaları dahil giderlerinin kazançtan düşülebilmesine imkan tanıyan düzenleme üzerinde çalışılması da bizler için çok olumlu bir gelişme. Mükellef odaklı çalışmalarından dolayı Maliye Bakanlığımıza ve hükümetimize teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *