» 
»
 

Kuruyemiş yemek kanser ve erken ölüm riskini azaltıyor

Her gün yaklaşık 20 grama tekabül eden bir avuç kuruyemiş yiyerek başta kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere pek çok hastalıktan korunabileceğinizi ileri süren bilim adamları, ayrıca kuruyemişin erken ölüm riskini de azalttığı belirtti.

İngiliz bilim adamlarının "BMC Medicine Journal" dergisinde yayımlanan araştırmalarına göre, kalp rahatsızlığı riskini yüzde 30, diyabet riskini yüzde 40, kanser riskini yüzde 15 ve erken ölüm riskini yüzde 22 azalttığını iddia ettikleri kuruyemişi her gün bir avuç tüketmek gerekiyor.

Solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklanan ölüm riskini ise yüzde 50 oranında azalttığı yönünde sonuçlar ortaya çıkaran Londra'daki Imperial College araştırmacıları lif, magnezyum ve çoklu doymamış yağ oranı bakımından zengin olan yer fıstığının özellikle kalp ve damar hastalıkları riskini de azalttığını kaydetti.

CEVİZ KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR MU?

Kanser riskinin her gün 3 ceviz yiyerek azaldığı belirlenirken, Imperial Halk Sağlığı bölümünden araştırma görevlisi Dagfinn Aune, 29 farklı bilimsel çalışmada 800 binin üzerinde katılımcının verileri üzerinden yapılan analizlerde söz konusu sonuçların ortaya çıktığını ifade etti. Ayrıca Aune, kabuklu yemişlerin obezite riskinde de azalma sağladığını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *