» 
»
 

Kuş gribi Fransa'da yeniden patlak verdi!

Fransa Tarım Bakanlığı, ülkenin güney kesiminde bulunan Almayrac kasabasında yer alan ördek çiftliğinde kuş giribi virüsüne denk gelindiğini açıkladı.

Fransa Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenn güneyinde yer alan Almayrac kasabasındaki bir ördek çiftliğinde kuş gribi virüsü H5N8'e rastlandığını bildirdi. Kasabadaki iki ördek besihanesi ve bir kümeste, geçtiğimiz hafta sonundan bu yana kuş gribi ile karşılaşıldığını ve 5 bin civrında ördeğin telef olduğunu bildiren çıklama yaptı. Öte yandan bölgede dezenfekte ekiplerinin çalıştıklarını da aktardı.

Bakanlık, çiftlikte bulunan teki hayvanların da tedbir maksatlı inceleneceğini, çiftlik çevresindeki üç kilometrelik alanın da koruma ve 10 kilometre çapında da gözlem kararının alındığını duyurdu. H5N8 virüsünün 26 Kasım'da da Pas-de-Calais bölgesindeki yaban ördeklerinde görüldüğü belirtildi.

Geçen yıl da Fransa'nın güneybatısında meydana gelen salgınlarla bu salgının bir ilişkinin olmadığı vurgulanırken, Avrupa Birliği'nin en büyük kanatlı haycan üreticisi olan Fransa'nın güneybatıdaki geçen yılki salgından dolayı kanatlı hayvan ihracatında sorunların yaşandığı ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *