» 
»
 

Kut'ül Amare nedir? TRT'den yeni dizi çalışması mı geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Pelin Çift'in moderatörlüğünde gerçekleşen programda Erdoğan, Diriliş Ertuğrul ve Payitaht Abdülhamid dizilerinden sonra Kut'ül Amare çalışması da olduğunu söyledi. Peki Kut'ül Amare nedir? TRT yeni bir dizi ya da film çalışması mı yapıyor? İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pelin Çift'in moderatörlüğünde gündeme ilişkin değerlendirmelerini yaparken Pelin Çift'in program sonrasında Diriliş Ertuğrul'un başlayacağını hatırlatması üzerine stüdyoda gülüşmeler yaşandı. Çift Erdoğan'a kapanış için söylemek istediği bir şeyler olup olmadığı sorunca Cumhurbaşkanı Erdoğan "Program bitti mi ki" şeklinde karşılık vererek henüz programın bitmediğine işaret etti. Erdoğan, Diriliş Ertuğrul dizisini torunlarının da izlediğini ve çok iyi bir çalışma olduğunu dile getirerek bundan sonra yapılan Sultan Abdülhamid'i anlatan "Payitaht Abdülhamid" dizisine işaret etti ve ardından Kut'ül Amare ile ilgili de bir çalışma olduğu bilgisini paylaştı.

Kut'ül Amare nedir sorusu bu dakikadan itibaren internette aranmaya başladı. Peki Kut'ül Amare tarih içinde nasıl bir öneme sahip? Tarihte Kut'ül Amare Kuşatması ya da Birinci Kut'ül Amare Muharebesi olarak bilinen olay, İtilaf Devleri ile İttifak Devleti arasında 1. Dünya Savaşı sırasında meydana gelmiş olan bir kuşatma muharebesi olarak bilinir. Irak Cephesinde vuku bulan kuşatmada İngiliz Hint garnizonu Osmanlı ordusu tarafından Bağdat yakınlarındaki Kut kasabasında kuşatılır. 29 Nisan 1916 tarihinde garnizon teslim olur ve kalanlar esir alınırak Halep'e götürülür.

TARİH KİTAPLARINDAN BİLE SİLİNDİ

İngiliz kuvvetlerinden 23 bin civarında ölü ve yaralı, Osmanlı ordusundan ise 10 bin ölü ve yaralı verilen muharebeler sonucunda Kut'ül Amare zaferi bayram olarak kutlanmaya başlar. 1952 yılında İngiltere'nin baskıları üzerine bayram kaldırılır. Yoğun İngiltere baskısı nedeniyle bu zaferin tarih kitaplarından bile silindiği belirtiliyor.

Osmanlı'nın bu zaferi şimdi TRT'nin yeni bir çalışmasına konu olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuda bir çalışma olduğunu söylemesi üzerine tarih dizileri ve filmleri ile çıtayı oldukça yükselten TRT'de Kut'ül Amare nasıl bir formatta izleyicilere sunulacak göreceğiz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *