» 
»
 

Kuzey Kore Lideri Kim Joung-un: Kot pantolon ve piercing yasak!

Kuzey Kore'nin ilginç yasaklarını koyan Kuzey Kore'nin Lideri Kim Joung - un'dan yine ilginç bir yasak daha... Kendi ülkesinin vatandaşlarına bu sefer de kot pantolonu ve piercingi yasakladı. Kim Joung - un yasakları nelerdir? İşte detaylar...

Kuzey Kore'nin disiplini ve değişik kuralları koyması ile tanınan lideri Kim Joung-un şimdiye kadar ülkesinde heryeri didik didik kontrol etti ve çoğu şeye yasak getirdi. Ülkesindeki çorap fabrikasından çocuk kreşine kadar herşeyi inceleyen lider yeri geldi şakalaştı yeri geldi herkesi fırçaladı. Lider yasaklara doymayan ülkesine yine yeni bir yasak daha ekledi. "Kot pantolon ve piercing takmak yasak"  dedi.

Şimdiye kadar koyduğu yasakların en ilginçleri ise ülkesinde Kim Joung-un adında başka bir birey daha olmayacak. Ülkesinde üst düzeylerdeki liderlerine yabancı sigara içmelerini yasakladı. Kuzey Kore ülkesindeki tüm erkek öğrencilere saçlarını kendi saç modelinin aynısını kestirmeleri şartını koydu. Ülkesinde kendi partisi olan Kore İşçi Partisi haricinde başka bir partinin faaliyette olması yasaklandı. Başka bir parti kurmaya çalışanı idam cezası ile cezalandıracağını açıkladı.

Başka ülkeden gazetecilerin ülkeye girmesini yasakladı. Kuzey Kore vatandaşlarının başka bir ülkeye çıkmalarını yasakladı. Çıkmak zorunda olan devlet görevlilerine geçici pasaport verip seyahat bittikten sonra pasaportu geri alıyor. Tv ekranlarında Kuzey Kore devletine ait olan sadece 2 kanal var saat 17:00 ile 23:00 arasında yayın yapılıyor. Kanalın birisinde sadece haber diğerinde ise kültür ve sanat ile ilgili filmler yayınlanıyor. Halkının aldığı standart iş ücreti ise minimum 150 Euro maksimum 400 Euro.

Halkın büyük bölümü açlık sınırının altında. Avrupa Birliği'nin ve Birleşmiş Milletler'in bağış yaptığı yarım makinaları sayesinde tarım yapılıyor. Ülkede hiç bir şekilde internet bağlantısı yok! Cep telefonu ve hiçbir iletişim cihazı yok. Devletin kendi içerisinde kurduğu bir intranet var ve intraneti sadece okulda ve kütüphanelerde kullanılabiliyor. İntranetin içeriğini ise yine devlet belirliyor. Kuzey Kore'de 11 sene eğitim şart. Eğitimden sonra eğitime devam etmek isteyen ediyor etmek istemeyen orduda çalıştırılıyor. Gece belirli bir saatten sonra ülkeye elektrik verilmiyor..

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *