» 
»
 

Kuzey Kutbu İstanbul'dan daha sıcak Kutup Noktası bugün 2 derece!

Kime sorsanız dünyada en soğuk yer neresidir diye size ilk vereceği cevap mutlaka Kuzey Kutbu olacaktır. Ancak işler artık değişti. Yılın bu zamanlarında eksi derecelerde olması gereken Kuzey Kutbu’nda hava 2 derece. İstanbul’da ise -2’ye yakın.

Kime sorsanız dünyada en soğuk yer neresidir diye size ilk vereceği cevap mutlaka Kuzey Kutbu olacaktır. Ancak işler artık değişti. Yılın bu zamanlarında eksi derecelerde olması gereken Kuzey Kutbu’nda hava 2 derece. İstanbul’da ise -2’ye yakın. Dünyanın en soğuk yeri olması gereken ve yılın bu zamanlarında donma noktasının altında olması beklenen Kuzey Kutup Noktası bugün 2 dereceyken, Türkiye’nin pek çok ilinde hava sıcaklığı sıfırın altında. Hal böyle olunca Kutuplar bile daha sıcak diyebiliriz.

Peki Kuzey Kutbu neden ısındı? Geçen haftalarda meteorologların yaptıkları açıklamalara göre Britanya adası ve Güney Batı Amerika fırtınaların etkisi altındaydı. Çarşamba günü İzlanda’ya ulaştıktan sonra fırtınanın bu bölgede anormal bir düşük basınç alanı yaratması sebebiyle orta enlemlerdeki sıcak havanın kuzeye yönelmesine neden olduğu açıklanmıştı.

 

Kuzey Kutbu’nda yaşam nasıl?
Dünya ekseninin kuzey üst kısmında yer alan nokta anlamına gelen Kuzey Kutbu, Kuzey Buz Denizi'nin ortasında yer almakta. Kuzey Kutbu'nda hiç kara yok ve sadece kalın bir buz kütlesinden ibaret. Dünyanın en kuzey noktası olan Kuzey Kutbu, deniz sularının tamamen donduğu buz kütleleriyle kaplı Arktik Okyanusu'nun tam ortasında yer alıyor.

Yerel saatin boylam tarafından belirlendiği dünyanın pek çok yerine göre, Kuzey Kutbu’nda zaman dimi yok. Çünkü güneş yılda sadece bir kez tüm boylam hatlarında doğup, batıyor. Bu yüzden de bütün zaman dilimleri birleşiyor. Kuzey Kutbu'nda hayat mı? Orada yaşayan insan toplulukları yok. Uzmanlara göre Eylül ayından beri Kuzey Kutbu'nda Güneş'in doğmuyor ve normalde sıcaklıkların 50 derece daha düşük olması gerekiyor. Ancak bugün Kuzey Kutbu'nda sıcaklık 2 dereceye ulaştı.

Meteorologların yaptığı açıklamalara bakılırsa Kuzey Kutbu'nda sıcaklığın Aralık-Nisan ayları arasında donma noktasının üzerine çıkması anormal bir durum ve hiçbir uzman daha önce böyle bir durumla karşılaşmış olamaz. Uzmanlara göre bu durum tarihte bir ilk. Bu tür sıra dışı doğa olayları uzmanlara göre insanlar yüzünden meydana gelen küresel ısınmanın bir sonucu. Ve eğer gerekli tedbirler alınmadığı sürece bu tip yıkıcı sonuçları olabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *