» 
»
 

Kuzukulağı bitkisinin bilinmeyen faydaları

Kanser hücrelerinin oluşumunu ve büyümesini durdurmaktan tutun da vücut için hayati önem taşıyan magnezyum minerali deposu olmasına kadar sayısız faydası bulunan kuzukulağı bitkisinin faydalarını Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı Dr. Ömer Coşkun anlattı.

Faydası çok ama ünü yok kuzukulağı bitkisinin yararları hakkında açıklamalarda bulunan Uzman Dr. Ömer Coşkun, bitkiler ve antioksidanlar konusunda ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalarda bulunuyor. Değeri az bilinen kuzukulağının önemli bir magnezyum kaynağı olduğunu belirten Coşkun, magnezyumun da kalp ve damar hastalıklarının kontrolünde, şeker hastalığının kontrolünde, kas ve iskelet sisteminin güçlenmesinde, hücre yenilenmesinde ve vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında büyük rolü olduğunu ifade etti.

Yapılan bilimsel çalışmalarda kan şekerinin yükselmesinde ve insülin direncinin azalmasında magnezyumun etkili olduğunu belirten Coşkun, şeker hastalarında genellikle düşük olan magnezyum seviyesinin yeterli düzeye yükselmesi ile kabızlık, ishal, gaz gibi bağırsak şikayetlerinin azaldığını, kalp ritminin düzenlendiğini, tansiyonun dengelendiğini, aşırı stres, uyku bozukluğu ve depresyonun engellendiğini dile getirdi. Magnezyumun vücutta yetersiz olması durumunda kasların gevşemeyerek kramplar oluştuğunu ve kemiklerin güçsüzleştiğini ifade eden Coşkun, magnezyum mineralinin farkına varılması gerektiğinin altını çizdi.

Magnezyum içeren gıdaların beslenmeye dahil edilmesi ile birlikte pek çok hastalıktan korunulabileceğine işaret eden Coşkun, bu sayede yaşam kalitesinin de önemli ölçüde artacağını kaydetti. Peki hangi besinlerde magnezyum var diyorsanız, kuzukulağı, ıspanak, pazı, semizotu, dereotu, maydonoz, roka, tere, marul, kuruyemişler, baklagiller ve tahıllar sayılabilir. Ayrıca magnezyum içeren balık, çikolata, et, süt, yumurta tüketmenin de ihtiyaçları karşılayabileceğini belirten Coşkun, özellikle kuzukulağındaki magnezyum oranına dikkat çekti.

Coşkun, kuzukulağının yüksek oranda magnezyum içeriyor olmasına karşın fazla bilinmeyen ve çok tüketilmeyen bir bitki olduğunu hatırlatarak, kuzukulağının özelliklerinden bahsetti. İçerdiği C vitamini sayesinde bağırsaklardan demir emiliminin rahat yapılmasını sağladığını belirten Coşkun, kuzukulağının bu sayede kansızlığa iyi geldiğini ifade etti. Kanı temizleyen, kan şekerini düzenleyen kuzukulağının ayrıca iltihabı önlediğini de söyledi.

KANSERE KARŞI KUZUKULAĞI

Zengin antioksidan içeriği sayesinde kuzukulağının kanseri önlemede etkili olduğunu belirten Coşkun, aynı zamanda kanser hücrelerinin oluşumunu ve büyümesini de engellediğini bildirdi. Öte yandan idrar söktürücü özelliğe de sahip olan kuzukulağının kabızlığı giderdiğini, egzama, döküntü ve yaraların iyileşmesine destek sağladığını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *