KYK burs başvuruları ne zaman başlamış olacak?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) için burs başvurularının ne zaman başlayacağını merakla bekleyen üniversite öğrencilerine beklenen cevap geldi. KYK burs ve kredi başvurularının Ekim ayının ilk haftasında başlayacak. Peki KYK için gerekli burs başvuru şartları neler? İşte detaylar...

Üniversite öğrencilerinin heyecanla beklediği burs ve kredi başvurularının tarihi açıklandı. KYK burs başvurularının Ekim ayının ilk haftasında yapılmaya başlanacağı bilgisi KYK Genel Müdürü Sinan Aksu yaptığı açıklamalar doğrultusunda geldi. Aksu, bu sene 900 bin öğrencinin burs ve kredi için müracaatta bulunmasını beklediklerini dile getirdi. Kurs ve kredi için başvuruların e-devlet üzerinden yapılacağını belirten Aksu, müracaatların 11 devlet kurumu tarafından doğrulanmasının ardından Kasım ayından itibaren öğrencilerin başvurularının neticelerinin ilerletileceğini ifade etti.

Ayrıca, üniversite birinci sınıf öğrencilerine de müjdeli bir haberi olduğunu vurgulayarak, geçmiş senelerde üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencilerin burs ve kredilerinin Ocak ayında alındıklarını ancak bu sene itibariyle birinci sınıf için burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin Ekim ayında başlayacağını müjdeledi. Geçtiğimiz sene yaklaşık 1,5 milyon öğrenciye kredi ve burs imkanı verildiğini belirterek, müracaatta bulunan ve en çok ihtiyaç sahibi olan ilk 150 bin kişiye burs, geriye kalan öğrencilere ise kredi imkânı verileceğini söyledi.

Burstan yararlanacak öğrenciler için aranan şartlar, Ön Lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, Açık Öğretim öğrencilerinden önceliğe sahip olan öğrenciler olmalıdır. İki yıllık okullardan mezun olup, dört senelik okulun üçüncü sınıfına dikey geçiş ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, yüksek lisans öğrencileri, ÖSYM sınav sonucuna göre ilk 100'e girenler, Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrencilerdir.

Öğrenim Kredisinden ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, açık öğretim öğrencilerinden öncelikli olanlar, iki yıllık okuldan mezun olup dört seneliğe dikey geçiş ile ara vermeden kayıt olan öğrenciler, yüksek lisans öğrencileri yararlanmaktadır.

KYK başvurusu kurumun kyk.gbs.gov.tr internet adresinden yapılmaktadır. Müracaatta bulunan öğrenciler için öncelik belgesi istenir. Öğrenciler linkten T.C. Ziraat Bankası linkine tıklayarak KYK Kredi/Burs Ödemeleri bölümünden burs veya öğrenim kredilerini T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden diledikleri zaman, ATM'lerden masraf ödemeden tahsil edebilecekler. Ayrıca öğrencilere Ocak ayından başlamak üzere kimlik numaralarının son rakamına göre 6. ya da 10. günleri arasında ödemeler yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *