Lavaş ve yufkadan sonra çini ustalığı da UNESCO listesinde

Etiyopya’da düzenlenen UNESCO toplantısında "Lavaş ve Yufka" nın ardından "Geleneksel Çini Ustalığı" da UNESCO İnsanlığın somut olmayan kültürel mirasının temsili listesine girdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca konuya ilişkin yapılan açıklamada, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası 11. Komite Toplantısı'nda, Bakanlık ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından hazırlanan somut olmayan kültürel miraslar dosyalarının, UNESCO'ya sunulduğu belirtildi.

Önceki günkü toplantıda "Lavaş - Yufka" nın kabulünün ardından Türkiye adına UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne kaydettirildiği belirtildi. Yetkililer açıklamalarında yine dün yapılan oturumlarda Türkiye olarak sunulan 'Geleneksel Çini Ustalığı'nın listeye dahil edilmesinin istendiğini belirtti.

Talep edilen bu isteğin kabul görmesi ile yüzyıllardır sadece bir bezeme olarak değil aynı zamanda bir sağaltma aracı olarak da kullanılan ve bu nedenle kamusal ve dini yapıları süsleyen çini sanatı da artık UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'nde Türkiye adına tescillenmiş oldu. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *