» 
»
 

Lezzetli bir karpuz seçmenin püf noktaları

Yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan karpuzun lezzetli ve sulu olanını seçmek için neler gerekiyor? Ayrıntılar haberimizde…

Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar geçen süreçte birçoğumuz tarafından tercih edilen yaz meyvelerinden karpuz, alırken doğru seçilmediği takdirde sizi hüsrana uğratabilir. Peki iyi karpuz seçmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte deneyimli çiftçilerden iyi karpuzun püf noktaları…

Karpuzda bulunan sarı alanların, karpuzun gelişim sürecinde toprağa değdiği alan olduğunu biliyor muydunuz? Uzmanlara göre gelişim sürecini tamamlamış karpuzların hepsinde sarı, krem ya da turuncu-sarı lekelerin olması doğal bir süreçtir. Ancak beyaz lekeli olanları tercih etmeyin.

Öte yandan karpuz üzerindeki bulunan kahverengi lekeler, arıların birçok kez bu meyveye dokunduğu dolayısı ile seçtiğiniz karpuzun diğerlerinden daha tatlı olduğu anlamına gelir.

Halk arasında en çok tercih edilen büyük ve uzun karpuzlar çiftçilerin tabiri ile 'erkek ' olanlardır ve daha sulu olurlar.  Ancak yuvarlak şekilli olan ve 'kız' olarak nitelendirilen karpuzlar çok daha tatlıdırlar.

Ne en büyük ne de en küçük karpuzu seçmek gerekir. Ortalama boyda olanı seçin. Karpuzun sapı eğer kurumuşsa bu olgunlaştığını gösterir. Eğer sap yeşilse, muhtemelen erken koparılmıştır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *