LinkedIn rekor fiyata Microsoft’a satıldı tam 26.2 milyar dolar!

Microsoft LinkedIn anlaşması teknoloji gündemine damgasını vurdu, Microsoft CEO'su Nadella ise en büyük satınalmasını gerçekleştirmiş oldu. Zira LinkedIn için Microsoft 26.2 milyar dolar yani hisse başına tam 196 doları nakit ödedi.

Sosyal medya rekor satış haberi ile çalkalandı ve 430 milyon kullanıcı sayısına sahip LinkedIn’in satış fiyatı dudak uçuklattı. Piyasa değeri 17 milyar dolar olan hisselerine rağmen Microsoft’a 26,2 milyar dolara satılan profesyonel iletişim ağının hisselerinde satış sonrasında yüzde 48 artış yaşandı. Microsoft konuya ilişkin yaptığı açıklamada satın alma ile ilgili işlemlerin yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirterek LinkedIn çalışanları hakkında da bilgi verdi. Marka değeri, kültürü ve bağımsızlığı korunacak olan LinkedIn şirketinin CEO’su Jeff Weiner’in de Microsoft CEO'su Satya Nadella’ya direk rapor vereceği ve göreve devam edeceği açıklandı.

Daha önce de Yammer’e 1.2 milyar dolar yatırım yapan ancak aradığını bulamayan Microsoft şimdi de dünya lideri durumda olan iş ağını bünyesine katıyor ve elbette büyük beklentileri var. LinkedIn kanadından yapılan açıklamada Yönetim Kurulu Başkanı Hoffman, varılan anlaşmanın LinkedIn için bir yeniden kuruluş olduğunu ifade etti ve firmanın bulut servisleri ile ağların dünya üzerindeki kombinasyonunu değiştirme imkanı tanıyacağını belirtti. Her iki firma tarafından da onaylanan anlaşmanın yıl sonuna doğru resmen tamamlanması beklenirlen iki yıldır CEO görevini yürüten Nadalla, bu anlaşmanın uzun zamandır aklında olduğunu belirtti. Ayrıca bu satın alma ile Nadella en büyük satınalmasını yapmış oldu.

Microsoft 365 ve Dynamics açısından da birlikte çalışmanın olumlu olacağını belirten Nadella, LinkedIn’in de büyümesi için sağlayabileceğini belirtti. Weiner ise Microsoft’la kurulan bu bağın LinkedIn ağı ile birlikte tüm dünyayı etkileyecek bir işleme şekline sahip olacağını kaydetti. 7 milyondan fazla ilan bulunan ve yüzde 60 oranındaki kullanıcıların mobil uygulamayı tercih ettiği LinkedIn geçtiğimiz yıla göre yüzde 19 büyümüştü. Microsoft hisse başına 196 dolar olan ödemeyi nakit yapacak ve bu rakamlar Linkedin hisselerindeki Cuma kapanış rakamlarına göre gösterdiği artışı gözler önüne seriyor. Çalışma dünyasında kendilerine network kurmak isteyen ya da iş bulmak isteyenler için tasarlanan platform aynı zamanda eski çalışma arkadaşlarını bulmak isteyenler için oldukça uygun. Ücretli Premium üye sayısı oldukça fazla olan sosyal ağ kurulduğu 2002 yılından beri kullanılıyor ve şu anda 430 milyon civarında kullanıcıya sahip.

Öte yandan Microsoft’un büyük satın alması sonrası Linkedin’i borçlanarak finanse edeceği de konuşulmaya başlandı. Bu sayede bir yıllığına bile 9 milyar dolar ödemek zorunda kalacağı vergiden kurtulmuş olabileceği söylenen teknoloji devinin gelecek yıllarda da ödeyeceği faizi gelirlerinin vergilendirilebilir kısmından mahsup edeceği ve milyonlarca dolar vergi ödemekten kaçacağı da konuşuluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *