Lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliği değişikliği Resmi Gazete'de

YÖK Başkanlığı'nın Lisansüstü Eği·ti·m ve Öğreti·m Yönetmeliğinde Değişi·klik Yapılmasına Dai·r Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürülüğe girdi. Buna göre lisanüstü eğitimde hangi değişiklikler yapıldı? Detaylar haberimizde.

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği değişti ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliklere göre 8. maddenin ikinci fıkrasının 3. cümlesi değişti. Yeni cümle "Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanı gerektirdiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilir." şeklinde oldu. Mezuniyet tarihi, tezin sınav ve jüri komisyonu tarafından imzalı nüshasının teslim edildiği tarih olarak belirlendi.

Tezsiz yüksek lisans programında ise kredide değişiklik yapıldı. Arttık program toplam 30 kredi ve 60 AKTS'den az olmayacak şekilde en az 10 dönem dersi ile dönem projesi dersinden oluşacak. Yönetmelikteki 18. maddenin 2. fıkrasının 3 ve 4. cümleleri ise "Diş hekimliği, eczacılık, tıp ve veteriner fakülteleri anabilim dalları hariç doktora programlarında öğretim üyelerinin tez yönetebilmesi için başarıyla tamamlanmış en az bir yüksek lisans tezi yönetmiş olması gerekir. Tez çalışmasının niteliğinin birden fazla tez danışmanı gerektirdiği durumlarda atanacak ikinci tez danışmanı, üniversite kadrosu dışından da en az doktora derecesine sahip kişilerden olabilir." şeklinde değiştirildi.

Sanatta yeterlilik programlarında ise yönetmelik değişikliği ile ikinci tez danışmanı artık üniversite kadrosu dışından ve doktora/sanatta yeterlilik derecesine sahip kişilerden olabiliecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *