» 
»
 

Liselerde bildiri olayına MEB’den uyarı yazısı

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da tepki göstermesi üzerine harekete geçen MEB, bildiriler ile ilgili il müdürlüklerine gönderdiği uyarı yazısı ile önemli bir adım attı.

İlk olarak İstanbul Erkek Lisesi’nde ve daha sonra yayılarak Galatasaray, Cağaloğlu Anadolu, Vefa ve Türkiye’nin çeşitli illerindeki liselerde devam eden “bildiri” yayınlanması olayı gündeme gelmiş, ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Liseleri karıştırmalarına izin vermeyeceğiz” diyerek tepki göstermişti.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin gönderdiği yazılı uyarıda, basında yer alan ve organizasyonu bazı siyasi çevrelerce ve STK’lar aracılığıyla yapıldığı bariz olan bildirileri dile getirdi. Yazılı ve görsel medya aracılığıyla yıpratılan kurumların imajlarını olumsuz etkilediğinin belirtildiği uyarıda, okul adı belirtildiği halde öğrenci ya da personel adının geçmemiş olmasına dikkat çekilerek, bu tür kurumsal kimlik kullanmak suretiyle siyasi içerikli bildiri yayınlanmasının suç olduğu belirtildi.

Tekin, bu bildirilerde okul yönetimi veya öğretmenlerin taraf olmamasına rağmen okul adının geçirilmesi nedeniyle olayın provokatif olduğunu belirtti. İl müdürlüklerine gönderdiği uyarı yazısında Tekin, bu tür eylem girişimlerinin öğrencileri de içine çekmek suretiyle iyi niyetli olmadığının görüldüğünü, söz konusu davranışlarda bulunanların ve eylemlere katılanların mevzuat çerçevesinde işlem göreceklerini belirtti. Tekin, tarafların sorumlu davranmalarını istedi.

Geçtiğimiz günlerde eylemlere CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan da destek gelmişti. Liseli çocukların ayaklanmasını konuşmasında ele alan Kılıçdaroğlu, eylemci liseliler için “gururumuz” diyerek desteklemişti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise çeşitli liselerde gerçekleştirilen eylemleri provokatif olarak değerlendirmiş ve sistematik bir şekilde yapılan eylemlerde ortada ifade özgürlüğünün olmadığını, çocuklara dışarıdan müdahale edilerek manipüle edildiğini belirtmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *