» 
»
 

Londra'daki terör saldırısı ile ilgili açıklama

İngiliz polisi 82 saniye süren Londra'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristin tek başına olduğunu açıkladı.

İngiltere Terörle Mücadele Birimi Ulusal Koordinatörü Neil Basu, Londra'daki terör saldırısına ilişkin son gelişmeleri açıkladı. Saldırının faili Adrian Russel Ajao isimli terörist tarafından saldırının tek başına gerçekleştirildiğini bildiren Basu, soruşturmanın hızlı bir şekilde yürütüldüğünü ve başka bir terör eylemi planladığı yönünde herhangi bir istihbarat bulunmadığını belirtti. 82 saniye süren saldırı günü saldırganın tek başına hareket ettiğini düşündüklerini dile getiren Basu, "Saldırganın bunu neden yaptığını hiçbir zaman anlayamayacağımız olasılığını hepimiz kabul etmeliyiz." şeklinde konuştu.

Westminister Köprüsü'nde çarşamba günü yerel saatle 14.40'ta kaldırıma çıkıp kiralık aracı insanların üzerine süren ve yarım dakika sonra İngiliz Parlamentosu demir parmaklıklarına çarparak duran 52 yaşındaki Adrian Russel Ajao'nun İngiliz vatandaşı olduğu açıklanmıştı. Turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği ve ülke siyasetinin de merkezi olarak kabul edilen Westminister bölgesinde gerçekleşen saldırıda parlamento bahçesine giren saldırgan bir polisi de bıçaklayarak öldürmüş ardından da çevredeki güvenlik görevlilerince vurularak etkisiz hale getirilmişti. 4 kişi hayatını kaybettiği çok sayıda kişinin yaralandığı saldırıyı ise DEAŞ üstlenmişti.

Daha önce adam yaralama, kamu düzenini bozma ve silah bulundurma suçlarından hüküm giyen saldırganın terör bağlantılı bir suça karışmadığı tespit edilmişti. Saldırıyı gerçekleştiren failin bir kaç yıl önce aşırı gruplarla bağlantısı olduğu şüphesiyle İngiliz istihbaratı tarafından soruşturulduğu ise İngiltere Başbakanı Theresa May tarafından açıklanmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *