» 
»
 

Lösemi artık tedavi edilebilir! Lösemi belirtileri nelerdir?

Medical Park İzmir Hastanesi Hematoloji Uzmanı Dr. Serkan Ocakçı, çocukluk çağında yüksek ateş, halsizlik, diş eti kanaması, kilo kaybı, vücutta morlukların belirmesi, burun kanaması gibi lösemi belirtilerinin sonrasında beliren löseminin tedavi edilebileceğini belirtti!

Medical Park İzmir Hastanesi Hematoloji Uzmanı Dr. Serkan Ocakçı, çocukluk çağında teşhis edilen löseminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında bin 200 – bin 500 civarında çocukta lösemi hastalığı görülmektedir. Kemik iliğinde mevcut olan kan yapıcı hücrelerin gelişimini tamamlamayarak anormal hücrelerin ortaya çıkması sonucu ortaya çıkan lösemi, oksijen taşımakla görevli olan alyuvar, mikroplarla savaşması için görevli akyuvar ve kanamaları durduran trombosit hücrelerinin azalması ile birlikte baş gösteriyor.

Peki lösemi belirtileri nelerdir? Aileleri, çocuklarında gördükleri yüksek ateş, halsizlik, diş eti kanaması, kilo kaybı, vücutta morlukların belirmesi, burun kanaması, koltuk altında ve kasıklarda lenf bezi şişmeleri, dalağın ve karaciğerin büyümesi gibi durumlarla karşılaştıklarında acilen bir uzmana danışmaları gerektiğini vurguladı. Hastalığın en başlıca sebepleri arasında ise dengesiz beslenme, alkol ve sigara kullanımı, kimyasal maddelere yoğun ve kontrolsüz olarak maruz kalma, aşırı kilo alma gibi önemli risk faktörleri yer alıyor.

Ocakçı, halk arasında kan kanseri olarak bilinen bu hastalığın çocukluk çağlarında iken, yetişkin hastalara göre daha olumlu sonuçlar verdiğini belirtti. Löseminin çocuk ve ergenlik dönemindeki 1 milyon kişinin arasından yalnızca 5 veya 6 kişide görülebilen bir hastalık olduğunu belirten Ocakçı, hastalık ile ilgili tedavi yöntemlerinin gün geçtikçe geliştirildiğini ve daha başarılı bir noktaya taşıdığını belirtti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *