LYS 2016 tercih sonuçları açıklandı! Öğrenmek için...

ÖSYM, LYS 2016 tercih sonuçlarını nihayet açıkladı. Tercih yapan öğrencilerin heyecanla bekledikleri LYS tercih sonuçlarının açıklandığı ÖSYM tarafından bildirildi. LYS tercih sonuçları ve üniversite kayıtları hakkında detaylı bilgiler haberde...

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) 18 Temmuz'da açıklandıktan sonra sınava giren adaylar için heyecanlı bir bekleyiş dönemi başlamıştı. 10 Ağustos'ta açıklandığı duyurulan 2016 LYS tercih sonuçlarına göre tercih yapan adayları için yüksek öğretim programına geçen öğrenciler için yeni üniversite kayıtları başlamış olacak. 2016-2017 öğrenim ders yılında, programa katılmaya hak kazanan öğrencilerin ÖSYS sonuçlarına göre, 15-19 Ağustos tarihleri arasında kayıt işlermlerini yapmaları gerekmektedir.

Belirtilen süre zarfında kayıt için başvuruda bulunmayan veya kayıt işlemlerini tam anlamı ile tamamlamayan adaylar, kayıt için haklarını kaybedeceklerdir. Yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanıp, elektronik olarak kayıt yapan öğrencilerin, kayıt yapacakları üniversiteleri tarafından belirlenen tarihe ve belgelere göre işlemleri yapılacaktır. Programa kayıt yapmaya hak kazanan ancak ortaöğretim kurumdalarından mezun olamayan, tek ders sınavı yahut bütünleme sınavına girecek olan adayların ise yine belirlenen tarihler içerisinde yükseköğretim kurumlarından geçici olmak şartıyla kayıtları yapılacaktır.

Adayların, mezun olduklarına yönelik belgelerini belirlenen 30 Aralık 2016 tarihine kadar yükseköğretim kurumlarına ibraz etmeleri takdirde asıl kayıtları gerçekleştirilecektir. Belirlenen tarihe kadar mezun olduklarını belgeler ile göstermeyen adayların ise geçici olarak yapılan kayıtları sistemden silinecek ve bu durumda belirlenen tarihler arasında geçici kayıt yaptırmayan adayların kayıtları da yeniden yapılmayacaktır.

Ek yerleştirmeler ise boş kontejanlara göre yapılacak olup, üniversiteler tarafından ÖSYM'ye bildirilecek. genel yerleştirme sonucunda boş kalmış veya kaydolamama nedeninden dolayı tamamlanmayan kontejanlar ÖSYM tarafından EK yerleştirme yapılacaktır. Herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ise, ek yerleştirme için bir başvuruda bulunamayacaklar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *