LYS sonuçları açıklandı 2017

Bugün herkesin merakla beklediği LYS sonuçları 11 Temmuz tarihinde açıklandı. Sonuçları öğrenen adayların sıradaki heyecanı tercih süreciyle devam edecek. Peki LYS tercihleri nasıl yapılır? Ayrıntılar için haberimize göz atın.

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği  2017 LYS sonuçları açıklandı. LYS sonuçları bugün itibariyle ÖSYM^nin sonuc.osym.gov.tr adresinden öğrenilebilecek.  Sınav sonuçlarını öğrenen adaylar, tercih işlemlerini ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine aday şifreleri ve T.C. kimlik numaraları ile girerek yapabilecekler.

11 Temmuz Salı günü LYS sonuçları ilan edildikten hemen sonra ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden sorgulanabilecek. Sonuçlar, T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile giriş yapılarak öğrenilebilecek.

LYS sınavına giren öğrenciler puan türlerinin en az bir tanesinden 180 puan ve üzerinde almak koşuluyla, ön lisans programlar için ve lisans programlar için tercih işlemi gerçekleştirebilecekler. Puan türlerinin en az bir tanesinden 180 puanı alamamış olan adaylar, ön lisans programları ve YGS puanları ile öğrenci kabul eden lisans programları için tercih işlemi yapmaya hak kazanabilecek.

Üniversite tercihleri ise yine T.C. Kimlik Numarası ve şifre girilerek https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılacak. Bireysel olarak yapılacak olan tercihler için adaylar internet üzerinden tercihlerini yaptıktan sonra başka bir bildirimde bulunmayacak.  Tablolarda mezun olunan okul türü ve puanları dikkate alınarak yapılacak olan tercihler program kodu ve bağlı olduğu üniversite/fakülte/yüksekokul adları sıraya göre yazılacak. Tercih yapmadan önce kılavuzda yer alan tablolarda hangi programı tercih edebilecekleri konusunda bilgi almaları gerekmektedir.

TABLO-3
Ön lisans programlarının yer alacağı Tablo-3'te 2017 YGS'de ilgili puan türünden 150 ve üzeri puan alanlar tercih edebilir.

TABLO-4
Bu tablodaki yükseköğretim programlarını ilgili puan türünde 180 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasına alabilecek.

Tercih sırası çok önemli!

Her aday girmek istediği programı bu iki tablodan bularak sıraya koymalı. Aksi halde sıralamadan kaynaklanan sonuçlardan yine aday sorumlu olacak. Tüm tercihleri doldurmak zorunlu değil. 2017 LYS sonuç bilgileri adayların başarı sırasını da içerecek. Böylece tercih yaparken sıralama yapmak biraz daha kolaylaşacak.

Yükseköğretim Programlarına Yerleştirme ne zaman yapılacak?
ÖSYM tarafından yapılacak olan yerleştirme işlemlerinde iki farklı yöntem kullanılacak. Merkezi yerleştirme ve Özel yetenek sınavıyla yerleştirme olarak ikiye ayrılan bu yerleştirme işlemleri programların öğrenci kontenjanları ve koşulları göz önünde bulundurulmak suretiyle ÖSYM'nin takvimine göre yapılacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *