» 
»
 

Maden faciası’nda kurtarma çalışmaları 26 gün sürdü

Siirt’in Şirvan ilçesinde 16 işçinin toprak altında kaldığı maden ocağında kurtarma çalışmaları 26 gün sürdü.

Siirt’in Şirvan ilçesinde meydana gelen maden faciasında 16 işçiye ulaşmaya çalışan 689 kişiden oluşan ekip, 26 gün boyunca yoğun bir çaba harcadı. Son işçinin de cenazesine ulaşılmasıyla çalışmalar tamamlandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Maden Köyü’ndeki özel maden ocağında 17 Kasım tarihinde gerçekleşen heyelan sonucu 16 işçi toprak altında kaldı. Toprak altında kalan işçilerden Savaş Kızılkan, Kerem Arat, Murat Ant, İbrahim Kılınç, Kasim Tari, Şefik Tuncer, Sedat Bulut, Abdurrahman Sönmezsoy, Reşit Can, Halil Başer, Mahmut Batumak, Bedrettin Caylı, Nusret Beyazalma, Yavuz Yıldız, İsmail Tekin ve Abdülbaki Aydın’a ulaşmak için AFAD koordinasyonunda acil durum müdahale çalışmaları başlatıldı. Toprak kayması ve kar yağması nedeniyle zaman zaman ara verilen çalışmalarda ilk olarak işçilerden Murat Ant, son olarak da İbrahim Kılınç’ın cenazesine ulaşıldı.

Birçok bölgeden gelen arama kurtarma ekipleriyle toplam 689 kişinin katıldığı ekip 26 gün sonunda son işçiye de ulaşarak çalışmalarını tamamladı. 213 iş makinesi yardımıyla kamyonlara yüklenen toprak ocaktan dışarıya taşındı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ‘na bağlı 15 eğitimli köpekler de çalışmalara katıldı.

Acil durum müdahalesinin sistematik olarak yapıldığı alana AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi kuruldu. Çalışmalar AFAD Haberleşme Aracı ile uydu üzerinden canlı olarak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Merkezi’ne de aktarıldı. AFAD Başkan Vekili Mehmet Halis Bilden çalışmaları kendisi yönetti. Bölgeye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile bazı yetkililer, çalışmaları yerinde takip etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve bazı bakanlar, enkaz altında kalan işçilerin yakınları ile görüştü ve işçilerin cenazesine katıldı.

Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından ailelere ptikososyal destek sunuldu. AFAD ve Koordinasyon Merkezi tarafından enkaz altında kalan işçilerle ilgili belirli aralıklarla bilgilendirme yapıldı. İşçi ve yakınlarına yiyecek ve içecek servisi yapıldı.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 7 kişi tutuklandı. Kaçan şüpheli V.A.’nın da yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor. Siirt Şirvan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan olay yeri inceleme tutanağına göre maden mühendisleri ve işçi güvenliği bilirkişilerin izlenimleri aktarıldı. İş Sağlığı ve Güvenliği açısından hazırlanan rapor 8 sayfa sürdü. Sonuç olarak kanun ve yönetmelikler çerçevesinde açıklanan iş güvenliği kusur durumlarından dolayı asıl işveren firmanın , işveren/işveren vekilinin asli kusurlu olduğu, alt yükleyici firmanın kısmi zamanlı sözleşmeli iş güvenliği uzmanının kusurlu olduğu belirtildi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *