» 
»
 

Mahkemeden geç gelen TEOG 'da soru iptal kararı

Eğitim'de TEOG sistemi adı altında birinci dönemde yapılan ortak sınava ait olan iki soru, mahkemenin kararı ile iptal edildi. İptal olan iki sorunun tüm öğrenciler tarafından doğru cevaplandı olarak değerlendirileceği açıklandı.

Öğrencilerin ortaöğretim'e geçiş sınavı olarak bilinen TEOG sistemi kapsamında yapılan  birinci dönem ortak sınavlarına ait iki sorunun makhemeye bildirilen itiraz ile yargıtayın kararı dahilinde iptal edildiği açıklandı. Resmi siteden yapılan açıklama da Türkçe ve TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularının iptal edildiği belirtildi. Sınava giren öğrencilerin merakla beklediği TEOG ikinci dönem sınavından ise soru iptalinin olmadığı açıklandı. MEB'nın yaptığı açıklamaya göre 2016 Ortaöğretim kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu'nda söylenen tarih doğrultusunda TEOG sisteminin yürütüldüğünü söyledi.

Sınava giren öğrencilerin Yerleştirme Esas Puanı (YEP), Yasal bir şekilde dikkate alınacak ve o şekilde puanlar hesaplanacak.Türkçe'de A kitapçığı 8.soru ve TC. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi A kitapçığının 4.sorusunda yapılan yargı kararı gereğince tüm öğrencilerin 2 sorusunun doğru olarak kabul edileceğini ve öyle değerlendirme yapılacağını açıkladı. Bu yapılan soru iptalinde sorular hatalı yada iki cevap hakkımı vardı bilinmiyor. TEOG, Yerleştirme Esas Puanı (YEP) sonuçları 29 Haziran 2016 tarihinde MEB'in  internet adresi olan e- okul sayfasından yayınlanacak. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *