» 
»
 

Makarna yemek kilo aldırır mı? Kalorisi ne kadar?

En temel besinlerden olan makarna, zayıflamak ve zayıf kalmak isteyenlerin korkulu rüyası oluyor. Makarna kilo aldırır mı? sorusu üzerine yapılan detaylı araştırmalar bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu ve hatta obezite riskini düşürdüğü bile iddia ediliyor. Makarna kaç kalori ve porsiyonu nasıl olmalıdır? İşte uzmanlardan tavsiyeler...

En temel karbonhidrat kaynaklarından biri olan makarnanın şişmanlatıp şişmanlatmadığı düşüncesi ile tamamen çatışan bir iddia ortaya atıldı. Bir grup İtalyan araştırmacının yaklaşık 23 bin kişinin beslenme alışkanlıklarını incelemesi ile farklı sonuçlar elde edildi. Zayıflamak isteyenlerin kaçındığı ve her zaman kilo aldırdığı için uzak durulan makarnanın aslında daha masum olduğu ortaya çıktı. Makarnadan bir türlü vazgeçemeyenler için müjdeli olan bu araştırma neticesinde, makarnanın bel ölçülerini azalttığı ve vücut kütle endeksinin sağlıklı düzeyde kalmasına yardımcı olduğu bilgisi alındı.

Makarna tüketirken önemli olan şeyin, porsiyon ve pişirilme şekli ile doğrudan bağlantılı olduğu öğrenildi. 100 gramı 131 kalori olan makarnanın küçük porsiyon şeklinde tüketilmesi gerekiyor. Makarna tüketildiğinde moleküllere ayrılıyor ve şekere dönüşüp insülin salgılanmasına neden oluyor. Ancak soğutulmuş ve sonradan ısıtılmış olan makarnanın daha faydalı olduğu, çünkü soğuyan makarnanın moleküllerinin değişime uğradığı ve bunun sonucunda dirençli nişastaya dönüşüp enzimler tarafından parçalanmadığı böylelikle glikoza dönüşmediği öğrenildi. Bu sayede kandaki şeker değeri yükselmiyor ve vücut daha da az yoruluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *