» 
 

Mali kaynağını AB'nin sağladığı Kızılay Kart başvuruları başladı

Türkiye'de yaşayan 1 milyon sığınmacıya "Kızılay Kart" dağıtılacak. Mali kaynağı AB tarafından karşılanan "Kızılay Kart" için başvurular alınmaya başladı. Yapılan açıklamada Türkiye'nin bu fonun dağıtımında sadece aracılık yaptığı, herhangi bir katkısının bulunmadığı vurgulandı.

"Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı" kapsamında mali kaynağı Avrupa Birliği tarafından karşılanan "Kızılay Kart" başvuruları alınıyor. Program kapsamında 1 milyon sığınmacıya kart dağıtılacak.

AB İnsani Yardım Komisyonu tarafından sağlanan 348 milyon avroluk maddi kaynak ile Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, AFAD ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı iş birliğinde program yürütülüyor. Türk Kızılayı yaptığı açıklamada, kamplar dışında kalan ve Suriye vatandaşı ya da İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne kayıtlı diğer sığınmacılara her ay Kızılay Kart ile nakdi yardım yapılacak. Kızılay Kartlara her ay kişi başı 100 TL yüklenecek.

KIZILAY KART BAŞVURULARI

Kızılay Kart almak isteyenlerin başvurularını Türkiye genelindeki 970 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kızılay merkezlerine yapmaları gerekiyor. Alınan başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının onayından geçtikten sonra kesinleşecek ve kart almaya hak kazananlar her ay kişi başı 100 lira yardım alacak.

POS cihazları Halkbank tarafından hazırlandı ve hem alışveriş yaparken kullanılabilecek hem de ATM'lerden para çekilebilecek. 2017 Ocak itibariyle kullanıma açılacak olan kartlara aile bireylerinin her biri için 2017 yılı boyunca her ay 100 lira yüklenecek.

TÜRKİYE'NİN FONA KATKISI YOK

AB'nin taahhüt ettiği 3 milyar avroluk yardımdan geri kalan miktar Türkiye'ye geldiğinde ise daha fazla sığınmacıya yardım yapılabilecek. Programın 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Hiçbir şekilde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlar için ayrılan fonlardan kaynak aktarılmayacağı bildirilirken, programdan sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının onay sürecinden geçen mülteciler yararlanabilecek.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, söz konusu fonun AB tarihindeki insani yardıma ayrılan en büyük fon olduğuna dikkat çekerek toplam 1 milyon mülteciye yapılacak yardım fonuna Türkiye'nin katkıda bulunmayacağını aktardı. Fonun dağıtımı konusunda Türkiye'nin sadece aracı olduğunu belirten Kınık, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mardin ve daha pek çok ilde Kızılay Kart başvuruları alınmaya başladığını, kartlara 100 liraların Ocak 2017 itibariyle yatırılmaya başlanacağını ifade etti. Kınık ayrıca ihtiyaç sahibi Türk vatandaşlara devletin yaptığı yardımlarda hiçbir aksama yaşanmayacağını da vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *