» 
»
 

Mangal tehlikesi! Mangal keyfiniz kanserle sonuçlanabilir!

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre etin mangalda pişirilmesi sonucunda etten damlayan yağın kömüre düşüp kanserojen maddeler içeren dumana dönüşmesiyle sindirim sistemi kanserlerine sebep olabileceği belirtildi!

Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Ata, mangalda pişirilen etin kanser riskini arttırdığını söyledi.

Son yapılan araştırmaların, mangalda et pişirirken oluşan karbonlar ve azot gazlarının et üzerinde birikmesi sonucunda özellikle sindirim sistemi kanserlerine sebep olduğunu belirten Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görevli Doç. Dr. Alper Ata, mangalda pişirilen etlerin kanserojen etkilerinin ispatlandığını söyledi. Mangal kültürünün yaygın olduğu Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Diyarbakır gibi Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sindirim sistemi kanserleri görülme sıklığının mangalın daha az tercih edildiği Ege ve Karadeniz bölgelerinde yaşayan insanlara göre iki katı olduğunu söyledi.

Mangalda pişirilen etin suyu ve yağının kömüre damlamasıyla oluşan dumanların etin üzerine gelmesiyle ve kanserojen maddelerin ete yapışmasıyla bu durumun oluştuğunu belirten Doç. Dr. Alper Ata, aynı nedenle, sacda pişirilen etin de kanser riskini arttırdığını söyledi. Etin buharda, haşlanarak ya da fırında pişirilmesini öneren Ata, piknikte mangal yakmak yerine İngilizlerin yaptığı gibi evde hazırlanmış sağlıklı besinlerin götürülebileceğini söyledi.

Kanserde beslenmenin önemini vurgulayan Ata, Akdeniz mutfağını önerdi. Akdeniz mutfağında, taze sebze ve meyveler, gıdalar ve az yağlı yemekler daha çok tüketiliyor. Haftada 1 defadan fazla kırmızı et tüketilmediğini ve balığın ise haftada en fazla 2 öğün tüketildiğini belirtti. Ayrıca zeytinyağı tercih edildiğini belirten Ata, bu beslenme şeklinin kansere yakalanma riskinin önemli oranda düştüğünü de ifadelerine ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *