» 
»
 

Manisa'daki zehirlenme olayında 1 subay tutuklandı

Manisa'da 16 ve 17 Haziran tarihlerinde yaşanan 731 askerin akşam yemeğinden zehirlenmesi ve hastaneye kaldırılması ile ilgili başlatılan idari soruşturmada, gıda kontrolleriyle ilgili sorumlu olan 6 subay ve astsubay açığa alınırken ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 3 subaydan 1'i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Geçtiğimiz haziran ayının ortasında, Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’na bağlı olan askeri kışlalarda, askerlerin akşam yemeklerini yedikten sonra yaşanan zehirlenme vakalarıyla ilgili olarak başlatılmış olan soruşturmada, yenen yemeklerin kontrollerinden sorumlu 6 subay ve astsubay açığa alınarak gözaltına alınması kararı verilmişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından açığa alınanlardan 4’ü bugün gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi. Askerlerden 1’i savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakılırken, 3’ü tutukluluk hallerinin devamı ile sulh ceza hakimliğine sevk edildi.  Gözaltına alınma kararı çıkarılan askerlerden ikisinin ise halen arandığı bildirildi.

16-17 Haziran tarihlerinde Manisa’daki Eğitim Tugay Komutanlığı’ndaki tam 731 askerin, akşam yemeğini yedikten sonra şikayetleri başlayarak, hastanelere kaldırılmıştı. Bu olaydan sonra soruşturma başlatılmış ve bu soruşturma sonrasında, aralarında kışlaya yemek veren şirketin yetkilileri ve çalışanları ile birlikte kışladaki gıda kontrolünden sorumlu olan subay ve astsubayların da olduğu 48 kişi gözaltına alınarak adliyeye sevk edilmişti.

1,5 saat boyunca, getirildikleri Sulh Ceza Hakimliği’nde ifade veren 3 kişiden 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı Ancak astsubay S.T. ifadesi sonrasında tutuklandı ve cezaevine gönderildi.
Adliyeye sevk edilen şüpheli kişilerden yemek şirketinin genel müdürü A.T., Manisa sorumlusu V.A.G., satın alma müdürü M.A. ile birlikte 10 kişi tutuklanmıştı.

Yaşanan zehirlenme olayı ile ilgili adli ve idari soruşturmalar devam ederken, bugün Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yaptığı açıklamalarda, kışlada gıda kontrolünde görevli toplam 6 subay ve astsubayın idari soruşturma sonucunda açığa alındığını bilgisini paylaştı.

Bakan Fikri Işık açıklamasının devamında, bütün sistemi gözden geçiren bir çalışma yapıldığını, hijyene, yemek pişirme şartlarına dikkat edilmemiş olduğunu gördüklerini belirtti. Gıda kontrolü ile görevli 6 kişinin açığa alındığını, soruşturmanın devam ettiğini, EDOK Komutanlığı Kara Kuvvetli Komutanlığı ile bir çalışma başlattıklarını ve  artık kendi mutfaklarını faaliyete geçireceklerini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *