Mantar DNA'sında önemli keşif: Yeni antibiyotikler üretilebilecek

Mantar DNA'sı üzerinde çalışan bilim adamları antibiyotik üretimi için kullanılabilecek çok sayıda biyo-etken maddenin üretim yolunu keşfetti.

Antibiyotiklerin artık bazı bakterilere karşı çaresiz kalmaya başlaması bilim adamlarını harekete geçirdi. Farklı antibiyotikler geliştirmek için araştırmalarını sürdüren araştırmacılar mantarlar üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucu ilginç bulgulara rastladı. İsveç Chalmers Teknoloji Üniversitesinden bilim adamları, 24 mantar türü üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucu binden fazla biyo-etken maddeleri üreten gen yolu keşfetti. 90'ın üzerinde örnekte antibiyotik ilaç yapımında kullanılabilecek biyo-etken madde üretimini sağlayan gen sekansını doğru tahmin etmeyi başaran araştırmacılar, antibiyotik maddenin farklı yollarla ve farklı versiyonlarla üretilebileceğini de gözlemledi.

"Yanuthone" adlı etken madde üzerine yoğunlaşan araştırmacılar, birden fazla mantar türünden maddenin üretilebildiğini ve farklı türevlerinin oluşturulabildiğini belirledi. Günümüzde artık antibiyotiğe dirençli bakterilerin varlığı ciddi problem haline gelirken, bu tür bakterilere karşı daha güçlü ilaçların doğal yollardan üretilmesinin sağlanabileceğini belirten bilim adamlarının bu çalışması Nature Microbiology dergisinde yayınlandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *