» 
»
 

Manyas Kuş cenneti kaçak avcılar yüzünden tehlike sinyalleri veriyor

Türkiye’nin en çok turist çeken turizm merkezlerinden Manyas Kuş Cenneti’nde kaçak avcılık nedeni ile bölgeye göç eden kuşlar bir bir hayatını kaybediyor. BASODER yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan Kuş Cenneti için adeta savaş başlattı.

Manyas Kuş Cenneti’nde kuş göç yolu üzerinde bulunan pelikan, balıkçıl, kaşıkçı, karabatak, yaban kazı, yaban ördeği ile ötücülerden oluşan binlerce kuşun ağaçlar ve sazlar üzerine yuva yaptığı büyük kuluçka kolonilerini barındıran Manyas Kuş Cenneti’ne atılmış olan ağların sudan çıkartılması esnasında ise onlarca kuşun misina ağlara takılarak öldüğü gözlemlendi.

Gölette sık sık kontrol gerçekleştirerek kaçak avcılarla ilgili ihbarlarda bulunan dernek üyeleri kısa süre içinde yapılan operasyonlarda kaçak avda kullanılan kilometrelerce uzunlukta balıkçı ağları çıkarıldı.

Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ve jandarma ekiplerinin alınan ihbarlar doğrultusunda başlatılan operasyonlarda şehirde içme suyu ihtiyacını karşılayan İkizcetepeler Barajı’ı ve Manyas Gölü’nden kilometrelerce uzunluğunda misina ağı toplanırken,  barajda gölü içerisinde akaryakıt ile çalışan tekneler görüldü.

Ayrıca operasyonlar doğrultusunda barajda kaçak avlanan teknelere el konulurken bu kişiler hakkında tutanak düzenlendi. Ancak bazı tekne sahiplerine ulaşılamadı. Avrupa'da en üst kategorisi olan A sınıfı diplomayla ödüllendirilen Manyas Kuş Cenneti’nde yapılan çalışmalarda ise bin 400 metre misina ağa el konuldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *