» 
 

Marketlerde yeni dönem! Naylon poşetler tarih oluyor

Yeni düzenlenen “Atık yönetmeliği” kapsamında 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile mağaza ve marketlerde kullanılan naylon poşetler yasaklanıyor.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim  Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek tarafından düzenlenen basın toplantısında son  gelişmeleri değerlendirerek ve muhabirlerin sorularını cevapladı. Toplantıda yapılan açıklamalara göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Atık  Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve giyim, ayakkabı gibi tüm  mağazalarda yasaklanacağını bilgisi alındı.

Uygulamanın 2018 yılı Ocak ayı itibariyle hayata geçeceğini kaydeden Altunbilek, hem insan sağlığını hem de doğayı tehdit eden naylon poşet kullanımının ücretli olmasının ABD ve birçok Avrupa ülkesinde başarıyla  uygulandığını vurguladığını belirtti.

Altunbilek, "Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba  kullanımına yönlendireceğiz. Geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası  hediye edeceğiz. Avrupa'da yasak olduğu için müşteriler alışverişe gelirken  alacakları ürünleri koyacakları file veya kaplarla geliyor." diye konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *