» 
»
 

Marmaris'te Erdoğan'a suikast düzenleyen askerler planı açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ailesi ile birlikte Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen Fethullahçı Terör Örgütü üyesi MAK Tim'inde görevli olan Astsubaylar Serkan Elçi ve Selman Çankaya korkunç planı anlattılar.

Fethullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz gecesi gerçekleştirmeye çalıştıkları darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı istihbarat haberi üzerine Marmaris'te ailesi ile kaldığı otelden ayrılmasının ardından otele saldırı düzenleyen ve yakalanıp tutuklanan Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında MAK (Muharebe Arama Kurtarma) Birliğinde görevli olan Astsubay Serkan Elçi ve Astsubay Selman Çankaya'nın ifadeleri ile FETÖ'nün korkunç planları ortaya döküldü.

Muharebe Arama Kurtmarma Birliği'nde görevli olan Astsubay Serkan Elçi darbe girişimi sırasında neler yaşandığını anlatıyor. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Şube Müdürlüğü'nde ifade veren Elçi, 15 Temmuz günü gelen bir çağrı üzerine birliğe gitti. Oradaki bazı arkadaşlarının malzeme hazırlıkları yaptıklarını gördü. Hazırlık sonrasında gelen bir komutanın kendilerini paraşüthanedeki odaya alıp, bir operasyon gerçekleştireceklerini ve bu operasyonda terör örgütünün üst düzey yöneticisini almaya gidecekleri söylendi.

Gelen komutan bu önemli görevde, büyük bir ihtimalle şehit olacaklarını ve geriye dönemeyebileceklerini söyledi. Operasyonun detaylarını ise İstanbul'dan gelecek olan bir ekibin anlatacağını ifade etti. Daha sonrasında İstanbul'dan gelen üsse özel kuvvetlerden bir ekibin, malzemeleri üzerlerine kuşanarak çıktıklarını ve ellerindeki krokiler ile kendilerine kısa bir brifing verdiklerini bildiren Serkan Elçi, bir süre bekledikten sonra özel kuvvetlerden bir binbaşının geldiğini ve binbaşının yaptığı bir telefon görüşmesi sonrasında yerin değiştiriğini ve bu yerin fotoğrafı olmadığını sadece bir otel olduğu bildirildi.

Elçi, operasyon yapılacak yerin bir otel olduğunu ancak içerisinde pek çok villa olduğunu içerlerine tek tek bakılacağını söyledi. Ellerinde net bir planlama olmadan, askeriyenin hükümete el koyduğunu tam anlamı ile açıkladı. Sonra telefonları toplandı ve bir süre sonra tekrar dağıtıldı ama telefonlarını kimse açmadı. Bu nedenle Elçi, o zamana kadar bir darbenin söz konusu olup olmadığından haberdar değildi. Askeriyenin hükümete el koyduğunun kendilerine söylenmesi ile birlikte helikopter içerisindeki 5 timi ile helikoptere binip yarım saat kadar bekleyip şok bir şekilde beklediler.

Kendi helikopterinde 5, ancak diğer helikopterlerde kaç kişinin olmadığını belirken Elçi, Özel Kuvvetler ekibinin önden gittiğini kendilerinin ise onları takip ettiğini o sırada mavi tabelalı bir otel gördüğünü ve otelin ismini de o an gördüğünü söyledi. Helikopterden indiklerinde bazı askerlerin birkaç el havaya ateş edip oradaki sivilleri dağıttığını, ardından önden giden özel kuvvet ekibini takip ettiklerini ve özel kuvvetlerin polislere tek tek ne zaman çıktığını, nereye gittiğini belirten soruları sorduklarını işitti.

Yaralı bir polis gördüğünde diğer time söylediğini ancak oradakilerin bölgeyi derhal terk etmeleri gerektiğinin söylenmesi ile acele bir şekilde çıktıklarını, o esnada karşılarına özel harekat polislerinin çıktığını ve zırhlı araçlar ile ateşe maruz kaldıklarını özel kuvvetlerden gelen ekibin polise karşılık verdiklerini söyledi.

Yaşanan karışıklıklardan dolayı otele girip bodrum katından otelin arka kısmına geçip sahil kenarında bulunan bir barakaya sığındıklarını, bölgeye gelen Skorsky helikopter ile özel harekat polislerinin çatışıp, çıkan çatışmadan dolayı helikopterin uzaklaştığını gördüklerini söyledi. Bunun üzerine kendilerine ateş açıldığını ve kendilerinin siperden çıkamadıklarını havaya ateş edince silah seslerinin biraz kesildiğini ve bnu arada da sahil kenarından dağa doğru yürüdüklerini belirtti.

Astsubay Selman Çankaya ise, kendisinin helikopterci olduğunu ve bölgeye gidene kadar dua ettiğini, eğer bir suç içerisindeyse helikopteri düşürmeyi planladığını söyledi. Gidecekleri yerde çatışmanın kaçınılmaz bir durum olduğunu söyleyen Selman Çankaya, teröristlerin ele başını yakalayacaklarının kendilerine söylenmesinin ardından abdest alıp vatani duygular içerisinde yola çıktığını belirtti.

Başlarında duran özel kuvvetin kendilerine bir otele gideceklerini ancak o otelin Cumhurbaşkanı'nın kaldığı otel olarak söylenmediğini iddia etti. Daha sonrasında Dalaman'a yola çıktıklarını, yakıt almak için bir üsse indiklerini ancak orada planlanan helikopteri alamadan ve yakıt alamadan beklediklerini o sırada sabah ezanının okunduğunu ve günün ağarmakta olduğunu söyledi.

O sırada gelen Skorsky bir helikopterin içinde yaralının olduğunu, kendi malzemelerini oraya yükleyip dağ, taş, ağaca sürterek kaçar gibi üsse döndüklerini ifade eden Çankaya, sivil halka ve aşağıdakilerin koruma olduğunu söyleyerek ateş etmek zorunda bırakıldıklarını anlattı. Korumalar, korumalar dedikleri ancak kimin korumaları olduğunu bilmeden ateş etmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *