Mars’ın yayınlanan yeni görüntüleri görenleri büyüledi

Uzay’ın sırlarını keşfedebilmek adına Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu Merkezi tarafından başlatılan çalışma kapsamında 2014 yılında yörüngeye yerleşen uzay aracı tarafından çekilen Mars’ın yeni görüntüleri resmi internet sitesi aracılığı ile paylaşıldı.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu Merkezi (ISRO) tarafından çekilen fotoğraflar merkezin resmi internet sitesinden yayınlandı. Bunun yanı sıra Marsın uydusu Phobos’u da fotoğraflayan ISRO bu özel kareleri de yayınlayarak eşsiz güzellikteki manzarayı takipçilerinin beğenisine sundu.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu tarafından uzaya yollanan ISRO Hindistan’da üretilen GSLV roketiyle uzaya fırlatıldı. Bu özel uzay aracı 5 Kasım 2013’te bu önemli yolculuğa başlamıştı. Mars Orbiter adı verilen uzay aracı 24 Eylül 2014’te Marsın yörüngesine yerleşti.

Bu nedenle araştırmalarına tam olarak 2014 yılında başladığı ifade ediliyor. Bu önemli çalışma için yaklaşık 73 milyon dolar harcama yaptığı öğrenen Hindistan aynı zamanda bir ilke de imza atmış oldu. Yolladığı bu araçla Hindistan Marsa ulaşan üçüncü ülke olmayı başarmış oldu.

Hindistan’ın Mars görevinde başarı sağlaması halinde Fransa ile işbirliği yaparak Marsın yüzeyine uzay aracı indirmek olduğu da alınan duyumlar arasında.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *