» 
»
 

Mars’ta görüntülenen meteor akıllarda soru işareti bıraktı

NASA tarafında Mars’ı incelemek için gönderilen uzay araçlarından Curiosity, Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars yüzeyinde esrarengiz bir meteor buldu.

Mars’a keşif için gönderilen NASA'nın uzay araçlarından Curiosity, Mount Sharp adı verilen bölgede keşif için ilerlediği sırada görenleri hayrete düşürün bir meteor taşına rastladı. Bugüne kadar rastlanan meteorlardan çok daha küçük olduğu gözlemlenen bu meteorun bileşenleri nikel ve demirden oluşmakta.

Geniş bir alan baz alınarak çekilen resimde fark edilen meteor görüntüsü dikkatleri çekince, Curiosity adlı uzay aracı meteorun yakınına giderek ChemCam Remote Micro-Imager ile çektiği yakın markajlı fotoğraf sayesinde detaylı olarak incelendi. Arizona State üniversitesinde görevli yapmakta olan araştırmacıların inceleyeme aldığı meteor, uzay filmlerinde görmeye alışık olduğumuz görüntüsüne rağmen sadece demirin ve nikelin karışımıyla oluşmuş, ilgi çekici bir meteor çeklinde yorumlandı.

Keşfi yapılan meteorun, Mars gezegenine yakın mesafede bulunan Asteroid Kuşağı'ndan yüzeye düşmüş olabileceği iddia ediliyor. Dış yüzeyi şimdiye kadar bulunmuş olan meteor yüzeylerinden çok daha düz ve pürüzsüz olmasının sebebi ise, atmosfere giriş yaptığı sırada sürtünmeden kaynaklanan ısı artışıyla erimiş olması olarak yorumlandı.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *