Mars’ta patates yetiştirmeyi mümkün kılan deney

International Potato Center tarafından gerçekleştirilen bir deneyde Mars gezegeninin su, toprak, ısı, hava gibi koşullarının aynısı kullanılarak hazırlanan konteynerde yapılan patates yetiştirme deneyi olumlu sonuçlandı.

Alınan bilgilerde International Potato Center (CIP),  tarafından gerçekleştirilen deneyde Mars’ta patates yetiştirmenin mümkün olup olmadığını araştırıldı. Mars’ın sıcaklığı, hava basıncı, oksijen ve karbondioksit oranlarını gibi koşulların Mars’la birebir taklit edildiği deneyde hazırlanan konteyner içine konumlandırılan bir kamera sayesinde süreci saniye saniye kaydedildi. Görüntülerde Mars benzeri hava koşullarında patateslerin yetiştirilebileceğini gözlemlendi.

Patates deneyini önemli kılan nedenlerden biri de alan başına yetişen patateslerin sahip olduğu kalori değeri ölçümlendiğinde herhangi bir tarım ürününden çok daha yüksek olması. Deney gösteriyorki daha küçük tarım alanlarında da daha yüksek kalori değeri elde edilebilecek.

Bu deneyle beraber patatesin on Mars projesinin ikinci aşaması tamamlanmış oldu. Zorlu koşullarda dahi patateslerin yetişebileceğini gösteren araştırmacılar, Mars koşullarında yetiştirilebilen patateslerin iklim değişikliği yüzünden Dünya’nın yıkıma uğramış alanlarında da rahatlıkla yetiştirilebileceğini gösteriyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *