» 
»
 

Matthew Kasırgası'nda can kaybı giderek artıyor

Karayipler'de büyük bir felakete neden olan kasırganın boyutu giderek büyüyor. Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Küba'da ölü sayısı toplamda 343'e ulaştı. Kentlerin bazılarında evler neredeyse tamamen yıkıldı. 350 bin insan Haiti'de yardım beklerken, ABD yetkilileri 2 milyon kişiye evlerini terk etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

Ülkeyi vuran Matthew Kasırgası'ndan dolayı ülkede 300 kişi civarında bir kayıp meydana geldi. Küba ve Dominik Cumhuriyeti'ni de etkileyen felakette ölen kişi sayısı 343'ü buldu. Güney kenti Roche-a Beteau kentinde ise 50 kişi hayatını kaybetti. Bölgenin en büyük kenti olan Jeremie'de evlerin yüzde 80'i büyük hasar gördü ve neredeyse tamamen yıkıldı. Sud eyaletinde ise 30 bine yakın ev ciddi hasara uğradı. Hafta başında Haiti'yi vuran ülkenin özellikle güneydoğu ile iletişimi kesilmiş olduğu için acı tablo yeni ortaya çıktı. Haiti üzerinde kasırganın hızının saatte 230 kilometreyi bulduğu belirlendi. Birleşmiş Milletler'den gelen açıklamalara göre 350 bin civarında kişinin yardıma ihtiyacı var. Haiti'nin komşusu olan Dominik cumhuriyeti2nde ise kasırgadan dolayı yıkılan binalar ve toprak kaymasından dolayı 4 kişi yaşamını yitirdi. 

Küba'yı da derinden etkileyen kasırda doğuda bulunan Baracoa kentinde de onlarca evin zarar görmesine neden oldu. Bu felaket Karayipleri derinden etkileyen son on yılın en kuvetli kasırgası olarak değerlendiriliyor. Matthew kasırgası Küba ve Haiti'yi de etkiledikten sonra Bahamalar üzerinden Amerika'nın doğu kıyılarına doğru hızla ilerliyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın yaptığı açıklamalarına göre, vatandaşların tahliye emirlerine uymaları gerekiyor. Öte yandan Güney Carolina ve Florida acil durum bölgesi ilan edildi.

Yapılan diğer bir uyarı ise, halkın su ve gıda stoğu yapması yönünde. Olası elektrik kesinlerine karşı da iletişimin koğmaması için halkın cep telefonlarının bataryalarının doldurulması gerektiği söyleniyor. Marketlerdeki raflar çoktan boşalmış durumda ve tahliye olan binlerce kişi otoyollarda uzun kuyruklar oluşturdu. Matthew Kasırgası'nın 2005 yılında büyük felakete neden olan Wilma kasırgasının ardından bölgeyi vuran en büyük kasırga olabileceği bildiriliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *