» 
»
 

Mavi Marmara gemisine saldırı davası düşürüldü

Akdeniz'in uluslararası sularında Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıya ilişkin dava düşürüldü. Dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi'nin de aralarında bulunduğu 4 sanığın hakkındaki yakalama kararı da kaldırıldı.

Mavi Marmara gemisine saldırı davası mahkemece düşürüldü. Sanıklar hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada mahkeme heyeti, Akdeniz'in uluslararası sularında Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıya ilişkin kararını açıkladı.

Açılanan karara göre mahkeme, "Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti arasındaki tazminata ilişkin usul anlaşmasının 4. maddesinin 2. cümlesi ile 'Her halükarda bu anlaşma, İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek ve tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye'de yapılmış ve yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan muaf tutulmalarını sağlayacaktır' hükmü dikkate alındığında kovuşturmaya engel şart getirildiği ve bu şartın gerçekleşmeyeceği anlaşıldığından" davanın düşürülmesine karar verdi.

Dönemin İsrail Genelkrmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi'nin de aralarında bulunduğu 4 sanığa ilişkin yakalama kararırının kaldırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, Cumhuriyet Başsavcılığına bila infaz iadesinin istenmesini ve çıkartılan kırmızı bültenlerin geri alınmasını kararlaştırdı. Aynı zamanda mahkeme heyeti yargılama masraflarının kamuya bırakılmasına hükmetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *