» 
 

Mayıs ayı ihracat rakamları açıklandı

Bakan Nihat Zeybekci: Mayıs'ta İhracat Yüzde 15,8 Arttı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine dayandırdığı açıklamada, Mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 15,8 artarak 12 milyar 472 milyon dolar olduğunu açıkladı. Ekonomi Bakanı Zeybekci,  Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, son 12 aylık dönemde ise ihracatın yüzde 5,2 artışla 146 milyar 958 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini ifade etti.

Sektörel bazda bakıldığında Mayıs ayında en fazla ihracatı 2 milyar 566 milyon dolarla otomotiv sektörünün yaptığını, bu sektörün ihracatının Mayıs ayında bir 2016 yılının Mayıs ayına göre yüzde 28,4 arttığını belirtti.
Otomotiv sektörünü 1 milyar 405 milyon dolarla hazırgiyim, konfeksiyon ve 1 milyar 323 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörlerinin takip ettiği öğrenildi.

2017 yılı Mayıs ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde yüzde 237 ile gemi ve yat sektörü elde ettiğini belirten Zeybekçi, gemi ve Yat sektörünün bu yüksek ihracat artışında geçen sene ihracat yapılmayan İzlanda ve Danimarka'ya yapılan ihracatlar etkili oldu dediği ifade edildi.

Bu arada tarım ürünleri arasında zeytin ve zeytinyağı sektörü yüzde 86 artış ile en yüksek oranı yakalamış oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *