» 
»
 

MEB 11 bin 285 öğretmeni bölücü terör örgütüne destekten açığa aldı

Son dakika MEB’den yapılan açıklamaya göre 11 285 öğretmen terör örgütüne ve onun uzantılarına destek niteliğinde faaliyette bulundukları gerekçesiyle açığa alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve valiliklerin koordinesinde bir süredir yürütülen soruşturma sonuçlarına göre açığa alınan öğretmen sayısını 11285 olarak bildirdi. Daha önceki KHK’lardan farklı olarak Milli Eğitim Bakanlığı tasarrufuyla yapılan açığa almaların 14 bine ulaşması bekleniyor.

Daha önce Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır ziyareti sırasında yaptığı konuşmada terörle iç içe olmuş bu bölgede görev yapan 14 bin personel olduğunun tahmin edildiğini, ancak bunların terör örgütüyle doğrudan ilişkileri olup olmadığının yapılacak inceleme sonucunda ortaya çıkacağını belirtmişti. Bayram sonrasında okullarda üzerinde şüphe bulunan bu öğretmenlere görev verilmeyeceğini de duyuran Başbakan Yıldırım, bunların yerine başka öğretmenlerin buralara gönderileceğini duyurmuştu.

Bölücü terör örgütü ve uzantılarına destek verici faaliyette bulundukları belirlenen 11 bin 285 öğretmenin açığa alındığını sosyal medya üzerinden duyuran MEB, illere gönderdiği yazıda azı bilgilere de yer verdi. Ekli listede adı ve görevleri belirtilen ve Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görevli personelin, bölücü terör örgütüne yönelik yürütülen iç güvenlik operasyonlarında güvenlik amacıyla alınan tedbirleri ve sokağa çıkma yasaklarını akamete uğrattıklarının ve eğitim öğretim hakkını engelleyici nitelikte eylemlere katılarak terör örgütüne destek olacak nitelikte faaliyetlerde bulunduklarının tespit edildiği bilgisi yer aldı.

Bakanlığın gönderdiği yazıda bu personele tebligat işlemlerinin acil yapılması istenirken, Bakanlık yetkililerince valiliklerin koordine ettiği soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bini bulmasının da beklendiği belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *