MEB 2016 yılı sözleşmeli öğretmen başvuru şartları ve alım takvimi açıklandı

MEB sözleşmeli öğretmenlik alım şartlarını belirleyen bir kılavuz yayımladı ve buna göre ÖABT gerektiren ve ÖABT gerektirmeyen alanlar için sözleşmeli öğretmen alımı ön başvuru tarihleri belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada 668 sayılı KHK ile 3 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda örgün ve yaygın eğitim kurumlarında 15 bin sözleşmeli öğretmen istihdamı sağlanmasına ilişkin duyuru yer aldı. İlan edilen 2016 sözleşmeli öğretmen kadrolarına alınacak öğretmenlerden 2016 KPSS10 ve KPSS121 puan türlerinden 50 ve üzeri puan alan öğretmenler, sözlü sınava tabi tutulacak. 

Sözlü sınava ilan edilen kadronun üç katı aday kabul edilecek ve Türkiye genelinde bulunan 18 sınav merkezinde sözlü sınavlar yapılacak. Sözlü sınava girerek başarılı olan adaylar arasında puan üstünlüğü dikkate alınarak tercih yapılması istenecek ve atamalar bu tercihler doğrultusunda yapılacak. Peki sözlü sınava ilişkin bilgiler nereden bulunacak diye merak edenler için söyleyelim. www.meb.gov.tr adresinde tüm sözlü sınav takvimi ve süreçlerle ilgili bilgilendirme yapılacak.

MEB öğretmen adaylarına sözlü sınavlarda hangi soruları soracak işte asıl merak edilen konu bu. Hangi soruların sorulacağı elbette belli değil ancak sorulan sorular aracılığıyla adayları bir konuyu kavrama, özetleme, ifade yeteneği, muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti gibi nitelikleri değerlendirilecek. Ayrıca bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönünden de değerlendirilecek olan adaylar arasında 60 ve üzeri puan alanlar başarılı kabul edilecek.

Sözleşmeli öğretmenlik adaylarından sözlü sınava alınacak olanlar mebbis.meb.gov.tr ve “ikgm.meb.gov.tr” adresinden ilan edildikten sonra sözlü sınava girerek başarılı sayılan adaylar en fazla 20 eğitim kurumu tercih edebilecek ve elektronik ortamda tercihler adaylardan alınacak. Sözleşmeli öğretmenlik için verilen 15 bin kadroda en çok atama yapılacak branşlar sınıf öğretmenliği, İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği olurken, sırasıyla 4334, 1555 ve 479 kontenjan ayrılacak. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) tarihi 20 Ağustos’da gerçekleştirileceği için KPSS121 puan türüne göre atanacak olanların takvimi farklı işleyecek. ÖABT KPSS10 gerektirmeyen alanlar için ön başvurular 8-11 Ağustos, ÖABT gerektiren alanlar için ön başvuru tarihi 5-8 Eylül arasında olacak. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *