MEB okullarda yardımcı kaynak kitap kullanılmamasını istedi

MEB tarafından verilen materyallerin dışında öğrencilere yardımcı kaynak kitap, test ya da tatil kitabı gibi materyallerin reklam ve tanıtımına izin verilmemesi, okullarda bu kaynakların bulundurulmaması istendi.

İllere bir yazı gönderen Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda yardımcı kaynak, test kitabı, tatil kitabı gibi materyallerin bulundurulmamasını, bu ürünlerin okulda tanıtımına izin verilmemesini istedi. Öğrencilerin sınav odaklı bir eğitim yerine, çağdaşları ile rekabet edebilecek becerilerle donanmaları, akıl yürütebilen, üreten, milli ve manevi değerlere sahip bireyler olmaları yönünde eğitim anlayışının bakanlık tarafından benimsendiğine dikkat çekilen yazıda, bu tür kitapların kullanımı konusunda zorlayıcı bir tutum içinde bulunulmaması ve öğrencilere bu kitapların aldırılmaması gerektiği belirtildi.

Kitap, broşür, afiş gibi eğitime yönelik materyaller için ise eğitim kurumlarınca Anayasa'ya, kanunlara, öğretim programlarına ve öğrenci seviyelerine uygunluğunun kontrol edildikten sonra kayıt altına alınması ile ancak kullanılabileceği vurgulandı.

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI

2014-2015 eğitim öğretim yılı itibariyle başlayarak halen devam etmekte olan destekleme ve yetiştirme kurslarının ücretsiz olduğu belirtilen yazıda kurslar için doğrudan ya da dolaylı ücret istenmemesi gerektiğinin altı çizildi. 5-12. sınıflar arası ve lise mezunları için belirlenen kazanımların, kazanım kavrama testlerinin, yıllık plan, model ders dağıtım tablosu ve haftalık ders dağılım tablosu ile değerlendirme sınavlarının ücretsiz olarak sağlandığı tekrar hatırlatıldı.

YEREL SINAV UYGULAMALARI

Bazı il ve ilçelerde benzer yerel uygulamalar yapıldığının görüldüğü belirtilen yazıda, öğrencileri sınav stresine sevk edecek ve eğitim öğretim faaliyetlerini aksatacak şekilde sınav uygulamalarından kaçınılması gerektiği belirtildi. Ayrıca ücretsiz olarak uygulanan yerel sınavların sorumlu şube müdürlüğü başkanlığında, eğitim kurumlarının ise yöneticilerden birinin başkanlığında, MEB personeli alanında uzman eğitimcilerden oluşan en az 5 kişilik komisyon kurulmak suretiyle uygulanması istendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *