MEB yeni müfredat çalışmalarını kamuoyu ile paylaşacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni müfredatı tüm öğretim kademeleri için askıya çıkıyor. 50'den fazla zorunlu ders programı ocak ayı itibariyle öğretmenler, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşılacak.

Uzun süredir devam eden yeni müfredat çalışmalarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı ocak ayında tüm öğretim kademelerindeki 50'den fazla zorunlu ders programını askıya çıkarıyor. MEB yetkilileri müfradatı basitleştirmek, hacmini daraltmak, öğrencilerin analiz, sentez, muhakeme yeteneklerini geliştirmek için müfredat yenileme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

MEB müfredat yenileme çalışmalarında her genel müdürlük kendi sorumlu bulunduğu alanda müfredat çalışmalarını yürütüyor ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında söz konusu alana katkıda bulunacak planlamalar yapılıyor. Müfredat yenileme çalışmalarının her kademedeki ders programını ilgilendirdiği ve 50'den fazla zorunlu ders için yenilenen müfredatların 2017 yılının Ocak ayı itibariyle Türkiye'de bulunan sivil toplum kuruluşları, öğretmen ve öğrencilerle paylaşılacağı ifade edildi. Yeni müfredat Türkiye genelinde faal olan binden fazla dernek, vakıf ve diğer paydaşların görüşüne sunulacak ve öğretmenlerin cep telefonlarına konu ile ilgili bilgilendirme mesajı gönderilecek.

Okul müdürleri ise konuyla ilgili zümre oluşturacak ve 81 ilden gelen tüm ders raporları şubat ayında bakanlığa ulaştırılacak. Müfredat yapılan değerlendirmeler doğrultusunda yeniden gözden geçirilecek ve yeni müfredata son hali verilerek öğretmen, yönetici, akademisyen ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katılacağı canlı yayında tartışılacak. Canlı yayın EBA üzerinden şubat ayında bin noktada interaktif olarak yapılacak ve öğretmenler canlı yayın sırasında sorularını yetkililere iletebilecek.

YENİ MÜFREDATTA SANAT VE SPOR DERS SAATİ ARTTIRILIYOR

MEB müfredat çalışmalarında bazı derslerin sayısı azalıp sadeleşirken bazı derslerde ise sayı arttırılacak. Resim, müzik sanat, beden eğitimi gibi derslerin haftalık ders saatleri 2'ye çıkarılacak ve bazı dersler ise birleştirilecek. Seçmeli derslerin daha çeşitli olması öngörülen yeni müfredatta bazı kazanımlar ise zorunlu derslerin içine yerleştirilecek. DSÖ'nün yaklaşımı çerçevesinde sağlıklı yaşama ve yaşlanma müfredatın temel konseptleri arasında yer alacak ve tüm okullarda özel spor saati uygulaması yapılacak. Bu saatte okuldaki öğrenci, öğretmen ve tüm okul personelinin de katılımı sağlanarak spor etkinliklerinin yaşam tarzı haline gelmesi hedefleniyor. Türk devletleri ve yakın tarihe kadar milli tarih, bölge tarihi ve dünya tarihi de yeni müfredatta yer alacak.

"Tarih bilinci", "Sağlıklı yaşama ve yaşlanma"nın yanı sıra "15 Temmuz Demokrasi Zaferi", "21. yüzyıl becerileri", "Atatürkçülük", "Değerler eğitimi", "Milli Eğitim Kalite Belgesi", "Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi", "Yaşam becerileri" Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı yeni müfredatta belirlenen ana eksenler olarak dikkatleri çekti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *