MEB'den velilere uyarı

Milli Eğitim bakanlığı, velilere 1 Temmuz itibariyle faaliyetleri yasadışı kabul edilecek olan özel etüt merkezleriyle sözleşme imzalamamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın son 6 ayda 60'ın üzerinde ruhsatsız faaliyette bulunan özel eğitim kurslarını tespit ettiği, eğitim koçluğu, TEOG kampı, ödev merkezi gibi farklı isimlerle dershanecilik yapmaya devam eden kurslara 2 milyon TL ceza kesildiği belirtildi. Kurumların hepsi kapatıldı. 1 Ağustos 2017 tarihinden sonra özel eğitim kursları sadece bir bilim grubunda faaliyet gösterebilecek. Milli  Eğitim Bakanlığı'nın bu kursları kontrol altına alabilemek için bir sistem geliştirdiği, yapılan faaliyetlerin elektronik ortamda denetleneceği ve bu sistem sayesinde faaliyette olan kursların daha kolay kontrol atına alınabileceği ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, ruhsatsız  çalışan kurumlar dışında, ruhsatı olan kurumları da denetledi ve bu kurslardan bazılarında, ruhsatı olduğu halde Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nu uygulamadıkları tespit edildi. Bu kurumların reklamlarında öğrenci fotoğrafı kullanan, izin almadan yerleşim planlarına farklılık gösteren, gerçeğe aykırı ilanlar veren 17 özel öğretim kurumuna 217 bin 740 TL para cezası kesildiği, kanuna aykırı faaliyeti tekrarladıklarının tespit edilmesi halinde para cezaların 5 kat artırılacağı, üçüncü kez kanuna aykırılık yapılması halinde ise bu kurumlara kapatma cazası verilerek ruhsatları iptal edileceği bildirildi. 

MEB, velilere 1 Temmuz itibariyle faaliyetlerinin yasadışı kapsama girecek olması nedeniyle ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin gönderildiği özel etüt merkezleriyle sözleşme imzalamamaları gerektiğini duyurdu aktarıldı. TEOG hazırlık, ödev evi, danışmanlık merkezi, etüt merkezi gibi isimler altında kayıt yapan kurumlara itibar edilmemesi istenirken, kanun gereği, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ödevlarinde ve projelerinde kullanmak üzere araştırmalar yaptığı, sosyal, kültürel, sportif ve  etkinliklerin yürütüldüğü kurumlar olarak tanımlanan sosyal etkinlik merkezlerinin İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile belediyeler arasında yapılan çalışma ptotokolü sayesinde faaliyetlerini devam ettirebileceği belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *